Ładowanie...
Bezrobotni nierobotni
Na wsi bieda piszczy, bezrobocie jest wyższe od średniej krajowej, ale znalezienie ludzi do pracy to prawdziwa sztuka. Podobnie zresztą bywa w mieście - pisze w “POLITYCE" (19) Joanna Podgórska.
W rozmowach z ubogimi często padają czasowniki “dostać", “wziąć", “brać" i “dawać", a świat jest światem brania i dawania, a nie zarabiania, sprzedawania, kupowania - zauważa socjolog Hanna Palska w książce “Bieda i dostatek". Syndrom: “nie robim, bo się narobim" oraz postawę polegającą na rezygnacji z samodzielnych działań, czekaniu na protekcję i pomoc w zamian za gotowość podporządkowania oraz braku poczucia odpowiedzialności za własne życie wytwarzał na polskiej wsi najpierw system folwarku pańszczyźnianego, a potem komunistycznego PGR. Za PRL doszedł do tego jeszcze stosunek do własności: dziś obyczaj “załatwiania" z własności państwowej przeniósł się na prywatną...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]