Reklama

Bezrobotni nierobotni

Bezrobotni nierobotni

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Właścicielowi daczy na Mazurach pękła rura i woda zaczęła zalewać świeżo położony parkiet. Pobiegł do pobliskiej wsi, gdzie pod sklepem zwykle można zastać przedstawicieli różnych profesji. Hydraulików było akurat dwóch. - Panowie, chodźcie, pomóżcie, bo mi woda dom zalewa - agitował nerwowo właściciel daczy. - E, nie - brzmiała leniwa odpowiedź sączących owocowe wino hydraulików. - Dobrze zapłacę - nie ustępował. - Nie, nie robim. - Ale dlaczego?! - Nie robim, bo się ujebiem.
N

Na wsi bieda piszczy, bezrobocie jest wyższe od średniej krajowej, ale znalezienie ludzi do pracy to prawdziwa sztuka. Podobnie zresztą bywa w mieście - pisze w “POLITYCE" (19) Joanna Podgórska.

W rozmowach z ubogimi często padają czasowniki “dostać", “wziąć", “brać" i “dawać", a świat jest światem brania i dawania, a nie zarabiania, sprzedawania, kupowania - zauważa socjolog Hanna Palska w książce “Bieda i dostatek". Syndrom: “nie robim, bo się narobim" oraz postawę polegającą na rezygnacji z samodzielnych działań, czekaniu na protekcję i pomoc w zamian za gotowość podporządkowania oraz braku poczucia odpowiedzialności za własne życie wytwarzał na polskiej wsi najpierw system folwarku pańszczyźnianego, a potem komunistycznego PGR. Za PRL doszedł do tego jeszcze stosunek do własności: dziś obyczaj “załatwiania" z własności państwowej przeniósł się na prywatną...

4393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]