Reklama

Bezinteresowna nienawiść

Bezinteresowna nienawiść

04.08.2009
Czyta się kilka minut
Faryzeusze mówili: On tylko mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy. Mt 12, 24
K

Komentarz faryzeuszów zawiera wyjątkowe stężenie cynizmu inspirowanego fanatycznym uprzedzeniem. Oskarżyć Jezusa o współpracę z Belzebubem, to znaczy zatracić elementarne poczucie odpowiedzialności za słowo, tylko po to, aby programowo bronić interesów własnego stronnictwa i unikać podstawowych dystynkcji w uproszczonej wizji świata. Kiedy z bólem przypominamy, że Jezus został odrzucony już w noc narodzin w Betlejem, jako okoliczność łagodzącą uwzględniamy wtedy fakt, że w warunkach spisu ludności trudno było w przepełnionych zajazdach znaleźć miejsce dla młodej Matki czekającej na rozwiązanie. Autorzy argumentów o Belzebubie nie mogli natomiast się odwołać do żadnych usprawiedliwień. W ich przypadku w grę wchodził jedynie fanatyzm głoszony z premedytacją, która kazała ignorować najbardziej oczywiste fakty.

Ignorowanie faktów funkcjonuje także w naszym...

2125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]