Reklama

Bez szans na zmiany

Bez szans na zmiany

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Szczyt Unia Europejska - Rosja, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Soczi, można uznać za sukces Moskwy i porażkę Wspólnoty. Nad Morzem Czarnym dyskutowano o prawach obywatelskich, polityce energetycznej, stanowisku wobec Iranu, polityce wizowej. Putinowi udało się doprowadzić do podpisania umowy, na mocy której Rosjanie będą płacić mniej za wizy do strefy Schengen. W zamian prezydent Rosji zobowiązał się do przyjmowania nielegalnych imigrantów, którzy z jego kraju przedostawali się do krajów Unii. I tyle konkretów.
N

Nic nie ustalono odnośnie polityki energetycznej. Podzielona w kwestii budowy rurociągu północnego Europa nie umie wypracować stanowiska zmuszającego wschodniego partnera do kompromisów. Chodzi o podpisanie Karty Energetycznej, która ukróciłaby monopol Gazpromu i umożliwiłaby wpuszczenie na rynek zachodnich inwestorów. Kreml wciąż ma wolną rękę, by szantażować kontynent ograniczeniem dostaw (grudniowa wojna gazowa między Kijowem a Moskwą dotknęła także państwa członkowskie UE). Na trudne tematy, jak łamanie praw człowieka w Czeczenii czy polityka wobec Iranu (Unia skłonna jest nałożyć na Iran sankcje za realizowanie programu wzbogacania uranu), Putin nie chciał dyskutować. Z Iranem Rosja prowadzi interesy, a Czeczenia jest jej wewnętrzną sprawą.

Spotkanie w starym radzieckim kurorcie to tylko preludium przed zaplanowanym na lipiec w Petersburgu szczytem G8 (...

1068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]