Reklama

Bez nich nie byłoby Unii

Bez nich nie byłoby Unii

03.04.2017
Czyta się kilka minut
K

Konrad Adenauer Pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, który stał na czele nowo powstałego państwa w latach 1949-63, zmienił powojenną historię Niemiec i Europy bardziej niż ktokolwiek inny. Podstawą jego polityki zagranicznej było pojednanie z Francją.

Winston Churchill Były oficer, korespondent wojenny i dwukrotny premier Wielkiej Brytanii (w latach 1940-45 i 1951-55), jako jeden z pierwszych nawoływał do utworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”.

Alcide de Gasperi Na przełomie lat 40. i 50. był premierem i szefem dyplomacji Włoch. Propagował inicjatywy na rzecz zjednoczenia Europy Zachodniej, pracując nad realizacją planu Marshalla i nawiązując bliskie stosunki gospodarcze z innymi państwami, w szczególności z Francją.

Jean Monnet Ów francuski doradca ds. gospodarczych i politycznych zainspirował prace nad planem Schumana, który był zapowiedzią integracji zachodnioeuropejskiego przemysłu ciężkiego.

Robert Schuman Razem z Monnetem opracował, ogłoszony 9 maja 1950 r., plan zakładający wspólną kontrolę nad wydobyciem węgla i produkcją stali: najważniejszych materiałów dla przemysłu zbrojeniowego. Jego opracowaniu przyświecała idea, zgodnie z którą prowadzenie wojny nie jest możliwe bez sprawowania kontroli nad wydobyciem i produkcją surowców.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]