Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Bereszit

Bereszit

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Światło słoneczne, drzewo wiśniowe, stal corten, szkło, tekst Skansen Kirishima, prefektura Kagoshima, Japonia, 1998–2000.
Fot. Studio Dani Karavan / MCK
T

Tytuł rzeźby – „Bereszit” (hebr. „początek”, łac. genesis) – jest przykładem biblijnych inspiracji Karavana. Słowo to otwiera Biblię hebrajską i określa początek Stworzenia, a tym samym kolebkę wszystkich początków. Jest to koncept uniwersalny dla całego rodzaju ludzkiego. Możemy nie rozumieć znaczenia i wagi hebrajskiego słowa, doświadczamy jednak jego sensu, obcując z rzeźbą. Dzieło ma formę korytarza; w jego ścianach znajdują się szczeliny, przez które wpada słońce – kończy się zaś wielką szybą wychodzącą na dolinę.
To przejście symbolizuje uniwersalny ludzki los, jakim jest wędrówka z ciemności ku światłu, ale też proces tworzenia. Odwiedzający rzeźbę może doświadczyć cudu stworzenia poprzez duchowe objawienie. Korytarz tworzy wyraźną drogę do punktu końcowego, niczym ścieżka wiodąca do najświętszego miejsca kultu. ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]