Reklama

Bereszit

Bereszit

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Światło słoneczne, drzewo wiśniowe, stal corten, szkło, tekst Skansen Kirishima, prefektura Kagoshima, Japonia, 1998–2000.
Fot. Studio Dani Karavan / MCK
T

Tytuł rzeźby – „Bereszit” (hebr. „początek”, łac. genesis) – jest przykładem biblijnych inspiracji Karavana. Słowo to otwiera Biblię hebrajską i określa początek Stworzenia, a tym samym kolebkę wszystkich początków. Jest to koncept uniwersalny dla całego rodzaju ludzkiego. Możemy nie rozumieć znaczenia i wagi hebrajskiego słowa, doświadczamy jednak jego sensu, obcując z rzeźbą. Dzieło ma formę korytarza; w jego ścianach znajdują się szczeliny, przez które wpada słońce – kończy się zaś wielką szybą wychodzącą na dolinę.
To przejście symbolizuje uniwersalny ludzki los, jakim jest wędrówka z ciemności ku światłu, ale też proces tworzenia. Odwiedzający rzeźbę może doświadczyć cudu stworzenia poprzez duchowe objawienie. Korytarz tworzy wyraźną drogę do punktu końcowego, niczym ścieżka wiodąca do najświętszego miejsca kultu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]