Reklama

Ładowanie...

Nudnik w ogrodzie

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Dani Karavan, rzeźbiarz: Chcę pomnik Sprawiedliwych zrealizować właśnie w tym miejscu, przy Muzeum POLIN. Nieważne, czy to się komuś podoba, czy nie!
Dani Karavan podczas odsłonięcia rzeźby „Mizrah” – pomnika synagogi zniszczonej podczas pogromu Żydów w XVI w., Ratyzbona, 2005 r. Fot. Uwe Moosburger / STUDIO DANI KARAVAN
K

KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET: Ziółko z Pana! Gdzie o Panu nie czytam, tam dym.

DANI KARAVAN: Nie, nie, nie! Z konkursem na pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy Muzeum POLIN w Warszawie problem był już wcześniej. Pojechałem na konsultację do Muzeum Historii Żydów Polskich, a potem usłyszałem, że zanim postawią tam pomnik, muszą przeprowadzić konkurs. Powiedziałem: dobrze, róbcie, ale nie wezmę w nim udziału. Bo nigdy nie startuję wkonkursach.

Wygrał projekt dwóch architektów z Austrii. Miał być „Las”, ale go nie ma. Co się stało?

Założeniem konkursu było, że Muzeum nie jest zobligowane do realizacji zwycięskiego projektu. Autorzy chcieli posadzić tam drzewa – pojawił się zarzut, że to nie jest trwały obiekt, że nie przetrwa próby czasu. I wtedy POLIN ponownie zwróciło się do mnie. Po...

22051

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]