Reklama

Nudnik w ogrodzie

Nudnik w ogrodzie

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Dani Karavan, rzeźbiarz: Chcę pomnik Sprawiedliwych zrealizować właśnie w tym miejscu, przy Muzeum POLIN. Nieważne, czy to się komuś podoba, czy nie!
Dani Karavan podczas odsłonięcia rzeźby „Mizrah” – pomnika synagogi zniszczonej podczas pogromu Żydów w XVI w., Ratyzbona, 2005 r. Fot. Uwe Moosburger / STUDIO DANI KARAVAN
K

KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET: Ziółko z Pana! Gdzie o Panu nie czytam, tam dym.

DANI KARAVAN: Nie, nie, nie! Z konkursem na pomnik Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przy Muzeum POLIN w Warszawie problem był już wcześniej. Pojechałem na konsultację do Muzeum Historii Żydów Polskich, a potem usłyszałem, że zanim postawią tam pomnik, muszą przeprowadzić konkurs. Powiedziałem: dobrze, róbcie, ale nie wezmę w nim udziału. Bo nigdy nie startuję wkonkursach.

Wygrał projekt dwóch architektów z Austrii. Miał być „Las”, ale go nie ma. Co się stało?

Założeniem konkursu było, że Muzeum nie jest zobligowane do realizacji zwycięskiego projektu. Autorzy chcieli posadzić tam drzewa – pojawił się zarzut, że to nie jest trwały obiekt, że nie przetrwa próby czasu. I wtedy POLIN ponownie zwróciło się do mnie. Po...

22051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]