Reklama

Bardzo cienka czerwona linia

Bardzo cienka czerwona linia

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Z

Zatrzymanie prezesa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego, któremu właściciel grupy bankowej Getin Noble zarzucił próbę wymuszenia łapówki w zamian za pomoc w wyjściu z problemów biznesowych, każe przypuszczać, że i ten urząd nadzorczy, powołany do ochrony interesów klientów banków i innych instytucji finansowych, trzeba dodać do listy instytucji publicznych zamienionych w karykaturę.

Kolejnym pewniakiem wydaje się Ministerstwo Sprawiedliwości. Podlegli mu prokuratorzy od kilku lat prowadzą śledztwo w sprawie upadku SKOK Wołomin, ale na postawienie w tej sprawie zarzutów byłemu szefowi KNF (z nadania koalicji PO-PSL) i jego sześciu podwładnym zabrali się dopiero po aresztowaniu Chrzanowskiego, którego do KNF nominował PiS.

Zarzuty wobec siódemki urzędników były na tyle poważne, by musieli ich zatrzymać agenci CBA, ale nie dość mocne, by na ich podstawie wystąpić o areszt. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wie, że wśród zatrzymanych był Wojciech Kwaśniak, były wiceszef KNF, którego w 2014 r. ciężko pobito. Wie też, że o zlecenie napaści prokuratura oskarża członka władz SKOK Wołomin – instytucji, w sprawie której KNF prowadził wówczas postępowanie – ale i tak pozwala sobie na sugestie, że urzędnika pobito dlatego, że Komisja „przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych”.

Po lekturze tego KNF-owskiego pitawalu, ma się ochotę sięgnąć po klasyczny kryminał, w którym łajdakami są tylko przestępcy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]