Reklama

Bagdad wolny, czyli spełniony sen księdza Josepha

Bagdad wolny, czyli spełniony sen księdza Josepha

20.04.2003
Czyta się kilka minut
Ostatnie chwile dyktatur bywają do siebie uderzająco podobne. Jeszcze poprzedniego dnia Mohammed Said al-Sahhaf, umundurowany minister informacji zapewniał z uśmiechem, że „najemnicy”, którzy „najechali” naród iracki, zostaną „niezwłocznie” pokonani tajemną, „niekonwencjonalną” Wunderwaffe, „ukochany wódz” kontroluje sytuację, a wróg popełnia samobójstwo. Następnego dnia, w ciągu kilku zaledwie godzin, rozleciał się nie tylko system władzy Saddama Husajna, ale także argumentacja przeciwników tej wojny.
L

Logika dyktatur polega na tym, że, póki istnieją, wydaje się, iż „lud” niewzruszenie je popiera: tak było w Afganistanie i Serbii, a kiedyś w III Rzeszy. Prawdziwy ich charakter oraz rozmiary ich zbrodni poznać można dopiero, gdy nie ma już dyktatora. Także zbrodnie Husajna - opisywane od dawna, lecz przyjmowane z niedowierzaniem - można będzie udokumentować dopiero dziś. Co już się dzieje - w Basrze, gdzie codziennie tłumy Irakijczyków zwiedzają klockowaty, betonowy budynek: więzienie bezpieki, w którego miniaturowych celach uwięzieni nie mogli się nawet położyć. Albo w Bagdadzie, gdzie żołnierze piechoty morskiej USA zajęli kompleks Komitetu Olimpijskiego, czyli w istocie prywatne więzienie psychopatycznego syna Husajna, Udaja, którego ulubionym zajęciem było torturowanie ludzi na oczach zaproszonych na kolację gości.

13 lat temu, podczas rzymskiego synodu biskupów Europy,...

8286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]