Reklama

Arytmetyka postępu

Arytmetyka postępu

27.04.2015
Czyta się kilka minut
Minęło 50 lat od sformułowania tzw. prawa Moore’a: reguły, która dosyć trafnie określa tempo rozwoju elektroniki.
P

Prawo Moore’a ujrzało światło dzienne w 1965 r. na łamach majowego wydania miesięcznika „Electronics”. Gordon Moore, młody pracownik Intela, stwierdził, że zagęszczenie tranzystorów w układach elektronicznych podwaja się co roku. Reguła nie była poparta żadnymi dowodami, stanowiła raczej konstatację tempa rozwoju elektroniki. W 1975 r. Moore zrewidował swoją regułę twierdząc, że do podwojenia gęstości tranzystorów dochodzi co dwa lata. Reguła prawdopodobnie odeszłaby w zapomnienie, gdyby nie fakt, że inżynierowie z firm produkujących elektronikę zaczęli ją stosować do ustawiania planów produkcyjnych i celów dla działów badawczo-rozwojowych. Od tego momentu luźna obserwacja stała się prawem obowiązującym inżynierów. Rozumianym jako zapis w kodeksie, a nie jako logiczny wywód.

Wydawałoby się, że pojęcie zagęszczenia tranzystorów w układzie elektronicznym jest mocno oderwane od...

1694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]