Reklama

Ładowanie...

Apel o alternatywę

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy w neoliberalizmie kultura jest w ogóle możliwa? Dyskusja o jej reformie toczy się o wysoką stawkę - o kształt naszej demokracji.
K

Koniec lata był w Warszawie czasem debaty o kulturze - jej zarządzaniu, odbiorze i finansowaniu. W dwudniowych warsztatach, zorganizowanych przez Indeks 73 (inicjatywa o charakterze nieformalnym, skupiająca osoby działające na rzecz wolnej kultury) oraz niezależny Wolny Uniwersytet Warszawy (współpraca: Fundacja "Bęc zmiana" oraz Komuna Otwock), wzięli udział artyści, przedstawiciele trzeciego sektora, instytucji samorządowych i państwowych oraz skłotersi. Przedmiotem ich dyskusji były raporty prof. Jerzego Hausnera, które co prawda akcentują konieczność zachowania równowagi między różnymi modelami funkcjonowania kultury, ale proponują przede wszystkim "usprawnienie" zarządzania państwowymi instytucjami i podporządkowanie kultury logice rynkowej, a także model grantowy, którego celem jest podnoszenie efektywności i "menedżeryzacja". Zmienia to charakter działalności...

6068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]