Reklama

Apel o alternatywę

Apel o alternatywę

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy w neoliberalizmie kultura jest w ogóle możliwa? Dyskusja o jej reformie toczy się o wysoką stawkę - o kształt naszej demokracji.
K

Koniec lata był w Warszawie czasem debaty o kulturze - jej zarządzaniu, odbiorze i finansowaniu. W dwudniowych warsztatach, zorganizowanych przez Indeks 73 (inicjatywa o charakterze nieformalnym, skupiająca osoby działające na rzecz wolnej kultury) oraz niezależny Wolny Uniwersytet Warszawy (współpraca: Fundacja "Bęc zmiana" oraz Komuna Otwock), wzięli udział artyści, przedstawiciele trzeciego sektora, instytucji samorządowych i państwowych oraz skłotersi. Przedmiotem ich dyskusji były raporty prof. Jerzego Hausnera, które co prawda akcentują konieczność zachowania równowagi między różnymi modelami funkcjonowania kultury, ale proponują przede wszystkim "usprawnienie" zarządzania państwowymi instytucjami i podporządkowanie kultury logice rynkowej, a także model grantowy, którego celem jest podnoszenie efektywności i "menedżeryzacja". Zmienia to charakter działalności...

6068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]