Reklama

Trzeba zobaczyć więcej

Trzeba zobaczyć więcej

03.10.2016
Czyta się kilka minut
Edwin Bendyk, animator Kongresu Kultury: Prominentni przedstawiciele opcji prawicowej mówią, że wielokulturowość jest błędem. Ale przecież kultura może być przestrzenią twórczego sporu, prowadzącego do współzależności i syntezy. Tylko taka kultura pozwala na budowanie wspólnoty.
Edwin Bendyk: subkultura gier komputerowych już nie jest niszą, lecz głównym nurtem. Fot. Wiedźmin 2 / MATERIAŁY PRASOWE
P

PIOTR KOSIEWSKI: Kongres Kultury – dlaczego ma odbyć się właśnie teraz?

EDWIN BENDYK: Na początek zastrzeżenie: nie jestem upoważniony do wypowiadania się w imieniu Kongresu. Kongres nie ma rzecznika, jest ruchem ludzi zgadzających się z manifestem zwołującym do spotkania. Podpisało się pod nim 1200 osób, każda miała swój konkretny powód. Dlaczego więc dzisiaj? Już od pewnego czasu, na długo przed zmianą władzy, czuć było, że coś istotnego dzieje się w kulturze, coś, co mówi o społeczeństwie i otaczającym go świecie. Żeby zrozumieć obraz całości, musimy się zebrać i porozmawiać.

W raporcie „Praktyki kulturalne Polaków” opublikowanym w 2014 r. prof. Barbara Fatyga przedstawia wyniki odpowiedzi na pytania o wartości organizujące życie Polaków. Okazuje się, że najważniejsze to rodzina, zdrowie i praca. Wartości odnoszące się do życia...

17433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]