Reklama

Aniołowie nieuświadamiani

Aniołowie nieuświadamiani

z Florencji
01.10.2019
Czyta się kilka minut
Podczas dnia poświęconego imigrantom i uchodźcom papież odsłonił poświęcony im pomnik.
Papież Franciszek przy pomniku uchodźców, Watykan, 29 września 2019 r. / Fot. AFP Pool / Associated Press / East News
N

Nie zapominajcie o gościnności, bo dzięki niej niektórzy, nie wiedząc o tym, ugościli aniołów” – podczas mszy 29 września papież przypomniał słowa z nowotestamentowego Listu do Hebrajczyków. Liturgia wypadła podczas 105. Międzynarodowego Dnia Imigrantów i Uchodźców. Na tę okazję Franciszek przygotował niespodziankę: odsłonięcie rzeźby poświęconej uciekinierom.

Chodzi o wszystkich odrzuconych

„Chciałem, by taka rzeźba znalazła się na placu św. Piotra. Ma przypominać wszystkim o wyzwaniu ewangelicznym, jakim jest goszczenie obcych” – wyjaśnił papież.

Odsłonięty przez Franciszka pomnik przedstawia łódź ze 140 uchodźcami z różnych epok, m.in. Żydów uciekających przez nazistami czy współczesnych uchodźców z Syrii. Wśród nich również dwie postaci ze skrzydłami – aniołów. Tytuł rzeźby, „Angels Unawares”, nawiązuje do przywołanego przez Franciszka cytatu.

Autorem rzeźby, wykonanej z gliny i brązu, jest kanadyjski artysta Timothy Schmalz, którego inna praca, „Bezdomny Jezus”, znajduje się już w Watykanie. Podczas mszy papież cytował m.in. Księgę Powtórzonego Prawa: „On wymierza sprawiedliwość sierotom i wdowom, miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia”.


Polecamy: Uchodźcy i migranci - serwis specjalny "Tygodnika Powszechnego" o kryzysie migracyjnym


„Nie chodzi tylko o migrantów – mówił Franciszek. – Nie chodzi tylko o cudzoziemców, chodzi o wszystkich mieszkańców peryferii egzystencjalnych, którzy, razem z migrantami i uchodźcami, są ofiarami kultury odrzucenia. Pan chce, żebyśmy okazali im miłosierdzie, chce, żeby przywrócić im człowieczeństwo, a tym samym i nam samym, nikogo nie wyłączając, nikogo nie zostawiając. My, zbyt zajęci dbaniem o naszą własną zamożność, ryzykujemy, bo nawet nie zauważymy naszych braci i sióstr w potrzebie. A przecież jako chrześcijanie nie możemy pozostawać obojętni na nieszczęście, na czarną samotność, na pogardę i na dyskryminację tych, którzy nie należą do »naszej« grupy”.

Prawo ziemi

Franciszek podkreślił, że „nikt nie może czuć się wykluczony ze społeczeństwa: ani nowi przybysze, ani osoby od dawna rezydujące we Włoszech”. Odniesienie do „obcych” od lat mieszkających w Italii nie było przypadkowe: po niedawnej zmianie rządu politycy wracają do dyskusji na temat ius soli – prawa dającego obywatelstwo dzieciom imigrantów, które ukończyły przynajmniej pięć lat nauki we włoskich szkołach. Tradycyjnie przeciwne są mu partie skrajnej prawicy Liga Matteo Salviniego i Bracia Włoscy Giorgii Meloni oraz ugrupowania neofaszystowskie. Za jest lewica, Ruch 5 Gwiazd jak zwykle się waha. Jego lider Luigi Di Maio oświadczył, że „teraz są ważniejsze sprawy do załatwienia”. Z prawicowego frontu przeciw pomysłowi nowego prawa wyłamuje się Forza Italia Silvia Berlusconiego, która zgłosiła w parlamencie własną wersję projektu.

„Wszyscy jesteśmy święci i każdemu z nas należy się ludzka godność i szacunek – skomentował Schmalz, który zdradził, że wykonanie rzeźby zajęło mu ponad rok obsesyjnej pracy. – To, co się dzieje współcześnie, to zrywanie z człowieczeństwem, a towarzyszy temu strach przed innym”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękny gest!!! Ja zawsze chciałem zbudować inny pomnik. Pomnik (grób) nieznanego kaznodziei. I miał wyglądać podobnie do grobu nieznanego żołnierza. I miał on być poświęcony tym o których świat zapomniał ( bo nie byli papieżami, kardynałami i biskupami, (itp - w zależności o rodzaju kościoła i struktury) . Miał on być poświęcony tym, którzy nieśli dobrą nowinę (bez względu na metki kościołów). I o ich świadectwach , trudach, poświęceniu i ofiarności świat zapomniał (odeszli w zapomnieniu dając wiarę, nadzieje i miłość). Każdy chyba wie co mam na myśli.Coś im się chyba należy za to, że poświęcili życie Bogu i Chrystusowi. A poświecili życie i w ciszy odeszli w niepamięć. Często czyniąc piękniejsze rzeczy i dając prawdziwsze świadectwa niż hierarchia. A dawali to co mieli. Dawali siebie! Bez rozgłosu i świateł jupiterów (z potrzeby serca). I odeszli w niepamięć. Często oddawali wszystko co mieli a czasem nawet życie. ======>https://www.youtube.com/watch?v=PeRwc8nsbY8

Pomnik (lub Grób) nieznanych sług i służebnic Chrystusa. Bo nie chciałbym pominąć kobiet i członków innych kościołów i wspólnot.

Janowi Pawłowi II wybudowali tyle pomników a resztą osób biskupi i ludzie, dupsko podtarli nimi ich świadectwami i ich życiem. I czego nauczył was Jan Paweł II. Mnie że hierarchia to egoizmu uczy!! (wszystko na własną chwałę). W tym kraju powinien powstać taki pomnik (lub grób) jako pierwszy. Potem można budować pomniki sobie i hierarchii. To pokazuje prawdę ile oni znaczą w tym kościele i tym świecie. I tego pewnie chciał was nauczyć Jan Paweł czy Franciszek. Kim by był Jan Paweł II lub inny papież czy hierarcha gdyby nie ich mrówcza praca? Nikim !!! I coś dla Patriotów od Jego Kamienia Piotra (bo tak sobie siedzę na Syjonie i mi się nudzi) =====>https://www.youtube.com/watch?v=oilI9Kq8408
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]