Aniołowie nieuświadamiani

Podczas dnia poświęconego imigrantom i uchodźcom papież odsłonił poświęcony im pomnik.

01.10.2019

Czyta się kilka minut

Papież Franciszek przy pomniku uchodźców, Watykan, 29 września 2019 r. / Fot. AFP Pool / Associated Press / East News /
Papież Franciszek przy pomniku uchodźców, Watykan, 29 września 2019 r. / Fot. AFP Pool / Associated Press / East News /

Nie zapominajcie o gościnności, bo dzięki niej niektórzy, nie wiedząc o tym, ugościli aniołów” – podczas mszy 29 września papież przypomniał słowa z nowotestamentowego Listu do Hebrajczyków. Liturgia wypadła podczas 105. Międzynarodowego Dnia Imigrantów i Uchodźców. Na tę okazję Franciszek przygotował niespodziankę: odsłonięcie rzeźby poświęconej uciekinierom.

Chodzi o wszystkich odrzuconych

„Chciałem, by taka rzeźba znalazła się na placu św. Piotra. Ma przypominać wszystkim o wyzwaniu ewangelicznym, jakim jest goszczenie obcych” – wyjaśnił papież.

Odsłonięty przez Franciszka pomnik przedstawia łódź ze 140 uchodźcami z różnych epok, m.in. Żydów uciekających przez nazistami czy współczesnych uchodźców z Syrii. Wśród nich również dwie postaci ze skrzydłami – aniołów. Tytuł rzeźby, „Angels Unawares”, nawiązuje do przywołanego przez Franciszka cytatu.

Autorem rzeźby, wykonanej z gliny i brązu, jest kanadyjski artysta Timothy Schmalz, którego inna praca, „Bezdomny Jezus”, znajduje się już w Watykanie. Podczas mszy papież cytował m.in. Księgę Powtórzonego Prawa: „On wymierza sprawiedliwość sierotom i wdowom, miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia”.


Polecamy: Uchodźcy i migranci - serwis specjalny "Tygodnika Powszechnego" o kryzysie migracyjnym

„Nie chodzi tylko o migrantów – mówił Franciszek. – Nie chodzi tylko o cudzoziemców, chodzi o wszystkich mieszkańców peryferii egzystencjalnych, którzy, razem z migrantami i uchodźcami, są ofiarami kultury odrzucenia. Pan chce, żebyśmy okazali im miłosierdzie, chce, żeby przywrócić im człowieczeństwo, a tym samym i nam samym, nikogo nie wyłączając, nikogo nie zostawiając. My, zbyt zajęci dbaniem o naszą własną zamożność, ryzykujemy, bo nawet nie zauważymy naszych braci i sióstr w potrzebie. A przecież jako chrześcijanie nie możemy pozostawać obojętni na nieszczęście, na czarną samotność, na pogardę i na dyskryminację tych, którzy nie należą do »naszej« grupy”.

Prawo ziemi

Franciszek podkreślił, że „nikt nie może czuć się wykluczony ze społeczeństwa: ani nowi przybysze, ani osoby od dawna rezydujące we Włoszech”. Odniesienie do „obcych” od lat mieszkających w Italii nie było przypadkowe: po niedawnej zmianie rządu politycy wracają do dyskusji na temat ius soli – prawa dającego obywatelstwo dzieciom imigrantów, które ukończyły przynajmniej pięć lat nauki we włoskich szkołach. Tradycyjnie przeciwne są mu partie skrajnej prawicy Liga Matteo Salviniego i Bracia Włoscy Giorgii Meloni oraz ugrupowania neofaszystowskie. Za jest lewica, Ruch 5 Gwiazd jak zwykle się waha. Jego lider Luigi Di Maio oświadczył, że „teraz są ważniejsze sprawy do załatwienia”. Z prawicowego frontu przeciw pomysłowi nowego prawa wyłamuje się Forza Italia Silvia Berlusconiego, która zgłosiła w parlamencie własną wersję projektu.

„Wszyscy jesteśmy święci i każdemu z nas należy się ludzka godność i szacunek – skomentował Schmalz, który zdradził, że wykonanie rzeźby zajęło mu ponad rok obsesyjnej pracy. – To, co się dzieje współcześnie, to zrywanie z człowieczeństwem, a towarzyszy temu strach przed innym”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł