Reklama

Ładowanie...

Ania retromania

23.04.2012
Czyta się kilka minut
26 kwietnia, odbędzie się ceremonia wręczenia Fryderyków. Ania Rusowicz, autorka płyty „Mój Big-Bit”, ma szanse na statuetkę w aż siedmiu kategoriach. „Retromania” na dobre zagościła w polskim przemyśle rozrywkowym.
Zespół Muzyka Końca Lata Fot. Kamila Szuba-MKL
S

Spory o bigbit trwają do dziś. Jedni uważają, że był on oryginalnym przejawem kultury Polski Ludowej, drudzy utrzymują, że gatunek nigdy nie istniał. Franciszek Walicki, dziennikarz i publicysta, wymyślił termin „big-beat” jeszcze w latach 60. W ten sposób chciał obejść – bardzo zresztą skutecznie – panującą wówczas cenzurę, która nie życzyła sobie zachodnich wpływów w polskiej muzyce. Dlatego zespoły, które wzorowały się na The Kinks, The Beach Boys czy – przede wszystkim – The Beatles, nie mogły mówić wprost o swoich idolach.

Nie mogły też oczywiście nazywać swojej muzyki „rock&rollem”, więc zgromadziły się pod wymyśloną banderą, byleby tylko kontynuować swoją artystyczną przygodę. Wśród artystów reprezentujących bigbit ważną rolę odgrywała przedwcześnie zmarła Ada Rusowicz – wokalistka zespołu Niebiesko-Czarni, znana z przebojów „Nie pukaj do moich drzwi” czy „Duży...

15159

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]