Reklama

Angie

Angie

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Najpotężniejsza kobieta świata czy „mama Angela”? Pani kanclerz odniosła wielki sukces, ale ma coraz więcej kłopotów.
Angela Merkel na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth, 25 lipca 2012 r. Fot. Christof Stache / Afp Photo / East News
W

Wydarzyć miało się to niedawno, podczas jednego z kryzysowych szczytów Unii Europejskiej. „Jeśli ktoś jeszcze raz użyje słów »Federalny Trybunał Konstytucyjny«, to ja stąd wychodzę!” – miała rzucić w gniewie Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Od minionego tygodnia wpływowa Francuzka nie musi już się obawiać równie wpływowej niemieckiej instytucji z prowincjonalnego miasta Karlsruhe. Wysoki sąd – w Niemczech występujący w roli ostatniej instancji w kwestiach demokracji – podjął decyzję, po której odetchnęła nie tylko Lagarde: Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że Niemcy mogą ratyfikować dwie umowy międzynarodowe, kluczowe dla dotychczasowej europejskiej strategii w walce z kryzysem: umowę o pakcie fiskalnym oraz umowę o tzw. Stałym Mechanizmie Stabilizacyjnym (popularniej zwanym „parasolem ratunkowym” strefy euro). Obie umowy zgodne są (choć...

15097

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]