Reklama

Amen?

Amen?

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Warszawska wystawa Cattelana dowodzi, że włoski artysta, który swego czasu przedstawił upadającego papieża, z łatwością znalazłby temat do rozmowy z bohaterem tej pracy.
Rzeźba Maurizio Cattelana z 2007 r. Fot. Markus Tretter / ARCHIWUM MAURIZIO CATTELANA
O

O tym, że pewien ksiądz protestował przeciwko rzeźbie Maurizia Cattelana przedstawiającej modlącego się na klęczkach Hitlera, dowiedziałam się z „Listu starego diabła do...”, który opublikował ostatnio „TP”. Wiadomość ta z jednej strony zasmuciła mnie, bo zawsze przykro dowiedzieć się, że ktoś ma problemy ze wzrokiem, z drugiej jednak – ucieszyła.

Dlaczego? Kiedy przed 12 laty w Zachęcie pojawiła się inna rzeźba tego autora, słynna już „La Nona Ora” – wyobrażenie papieża upadającego pod ciężarem meteorytu – podniosło się larum, że to profanacja, świętokradztwo, obraza. Działacze Porozumienia Polskiego wynieśli dzieło z Zachęty, zaś Anda Rottenberg straciła stanowisko dyrektora ważnej narodowej galerii. Wydawało się, że artysta nigdy już nad Wisłę nie wróci.

KLĘCZĄCY HITLER

Tymczasem powrócił, a rzeźby prezentowane na warszawskiej wystawie „Amen...

7293

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]