Reklama

Alkaritha, czyli zagłada

Alkaritha, czyli zagłada

03.04.2005
Czyta się kilka minut
Pewien Palestyńczyk z Nazaretu uznał, że nie będzie pokoju w Ziemi Świętej, jeśli Arabowie nie zrozumieją Holokaustu i jego znaczenia dla Izraelczyków. Po czym usłyszał od jednego z żydowskich internautów niezwykłe słowo: bracie.
4

43-letni adwokat Chaled Machmid to postać znana w Nazarecie, mieście leżącym w Izraelu (niedaleko Zachodniego Brzegu Jordanu) i mającym liczną mniejszość arabską. To on doszedł do wniosku, że, jak mówi, zrozumienie horroru sprzed ponad pół wieku może stworzyć fundament dla porozumienia narodów żydowskiego i palestyńskiego. W końcu Holokaust jest jednym z elementów kształtujących postawę Izraela w sprawach, które dotyczą jego teraźniejszości i przyszłości. A kiedy to zrozumiał, postanowił zająć się zaznajamianiem arabskich obywateli Izraela z dziejami Żydów w XX w.

Najpierw wydał własnym kosztem broszurę, przeznaczoną dla uczniów arabskich. - Początkowo ci, którym wręczałem tę skromną publikację, wyrzucali ją do śmieci i złorzeczyli mi - wspomina Machmid. - Ale z czasem ten i ów, może ze zwykłej ciekawości, zajrzał do niej. Gdy ludzie zaczęli mi zadawać...

7557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]