Reklama

Polityka na szlaku Zagłady

Polityka na szlaku Zagłady

30.07.2016
Czyta się kilka minut
Dr Idan Yaron, antropolog i socjolog: Program wyjazdów do Polski nie zmieni się tak długo, jak długo nie będzie zmian w izraelskiej polityce.
Fot. Karolina Przewrocka-Aderet
K

KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET: Spotkałam w Berlinie młodego Izraelczyka, który najpierw pochwalił się niedawną wizytą w Polsce, a potem spytał: „Czemu Polacy aż tak nienawidzili Żydów, że wpuszczając Niemców w 1939 r., pozwolili na wybuch II wojny światowej?”. Tego uczycie młodych ludzi, przygotowując ich na wyjazd do Polski?
IDAN YARON: Myślę, że o Polsce nie uczymy ich wcale. Podczas przygotowań do wyjazdów po prostu nie bierze się pod uwagę polskiej wersji historii. Owszem, w liceach przewidziano lekcje historii rozszerzone o dzieje Zagłady, ale ich program jest skoncentrowany na wątku żydowskim. Temat generalnych trendów w ówczesnym świecie nie jest w ogóle poruszany. Mało uczymy np. o I wojnie światowej, choć zdecydowała o losach świata. Historia nie-Żydów mniej nas interesuje.
Dlaczego?
Jesteśmy zajęci własną...

16341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]