Ładowanie...
Alga złota i wszechmocna
Alga złota i wszechmocna
O wpływie nadmiernej regulacji, zrzutów ścieków, fatalnego zarządzania i spóźnionej reakcji służb znajdziemy ledwie wzmianki. Zupełnie inne są podsumowania Polskiej Akademii Nauk i niemieckiego Instytutu Leibniza. To nie złota alga podstępnie zakradła nam się do wody i wytruła 249 ton ryb – to myśmy ją zaprosili, dewastując rzekę i klimat.
Innego kalibru są też rekomendacje: zdaniem naukowców nie wystarczy monitorować, zamknąć nielegalne wloty ścieków, wpuścić trochę ryb i wrócić do swoich spraw. Trzeba zacząć renaturyzację rzek (nie tylko Odry), ograniczyć pozwolenia na wylewanie ścieków i podgrzanej wody z elektrowni, zatrzymać prace pogłębiarek i na nowo odpowiedzieć na pytanie: po co nam rzeka? PAN stwierdza jasno: „apelujemy o rezygnację z planów rozwoju żeglugi na rzecz realizacji i poszerzenia Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych”. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]