Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Alfabet Wojciecha Kilara

Alfabet Wojciecha Kilara

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Wojciech Kilar obchodzi 80. rocznicę urodzin. Świętuje cała Polska, wszak artysta jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych naszych kompozytorów na świecie, ale i twórcą niezwykle przez publiczność kochanym.
M

Melomani są wdzięczni, że cztery dekady temu Wojciech Kilar sprawnym ruchem przerzucił pomost między uświęconą przestrzenią festiwalowo-filharmoniczną a sferą barbarzyńskiej popkultury. Jest przy tym Kilar kompozytorem wciąż autentycznym i szczerym, niezmiennie komunikatywnym, a przy tym konsekwentnie oddającym hołd wybranym przed laty wartościom.

Alfabet Wojciecha Kilara to zaproszenie do podróży w świat jego muzyki.

A jak awangarda. Pojęcie przez Wojciecha Kilara wyklęte. Choć to właśnie dzięki progresywnym partyturom z lat 50. i 60., eksperymentalnej muzyce zakorzenionej w ideach Drugiej Awangardy, twórca zaistniał na międzynarodowej scenie. Spotkanie z modnymi na zachodzie Europy nowatorskimi technikami kompozytorskimi, odważne porzucenie dźwiękowej tradycji było doświadczeniem całego pokolenia. Po latach politycznego uwiądu, koniecznego zespalania...

17196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]