Reklama

Abp Ryś: Nie zamykać ręki, gdy ktoś prosi o ratunek

Abp Ryś: Nie zamykać ręki, gdy ktoś prosi o ratunek

09.10.2017
Czyta się kilka minut
W cieniu medialnej akcji modlitewnej „Różaniec Do Granic” od 1 do 8 października odbywał się w Polsce trzeci Tydzień Modlitwy za Uchodźców pod hasłem: „Umrzeć z nadziei”.
D

Do modlitwy w intencji uchodźców, „którzy zginęli, bo czasem zabrakło tych, którzy byli przewidziani przez Boga do pomocy tym ludziom”, wzywał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas nabożeństwa odprawionego w stołecznej archikatedrze. W Ewangelii „można znaleźć tysiąc powodów, dla których powinniśmy z miłością podchodzić do tych, którzy próbują przedostać się do naszego świata i w nim zamieszkać” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas nabożeństwa w Krakowie. „Chrześcijanin nie może zamknąć ręki, gdy ktoś prosi o ratunek” – wzywał w koszalińskiej katedrze odpowiedzialny za Radę Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.


Czytaj także: Stanisław Zasada: Dwie modlitwy i uchodźcy


Mocne słowa padły też w Poznaniu. Przewodniczący Episkopatu przestrzegał przed kreowaniem negatywnego wizerunku uchodźców, które prowadzi do wzrostu ksenofobii, nasilenia rasizmu, strachu i nietolerancji w stosunku do nich. Krytykował także „kulturę podejrzliwości” łączącą staranie się o azyl z terroryzmem. „W podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być interes państwa czy bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Jak poinformował organizator Tygodnia Modlitw, Wspólnota Świętego Idziego, modlono się w co najmniej 15 miastach, m.in. Wrocławiu, Kielcach, Koszalinie, Chojnie, Gnieźnie, Gdyni, Gliwicach i Wieńcu.

Parafie mogły skontaktować się ze wspólnotą i otrzymać scenariusz nabożeństwa. Akcja nie wzbudziła jednak większego zainteresowania. W nabożeństwach uczestniczyło po kilkadziesiąt osób. Warto zastanowić się, co to mówi o naszej religijności. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To jakaś schizofrenia. Najpierw gorąco popieramy akcję PiS-u z obroną granic różańcami, o której wiadomo, że wymierzona jest przeciw uchodźcom, a następnie modlimy się za tychże. Czy ktoś z tego coś rozumie? Szanowna Redakcjo, nie ubolewaj nad religijnością społeczeństwa, tylko nad jasnością działań biskupów, może.

Ano mówi to, co gołym okiem widać od lat na jarmarcznych capstrzykach organizowanych przez toruńskiego guru - słychać w listach pasterskich polskich biskupów - czuć w wykrzywionych nienawiścią twarzach uczestników smoleńskich sabatów czarownic. To pokłosie negatywnej selekcji do seminariów i prowadzonej w nich sekciarskiej formacji. Pycha rozsadza ten kościół od środka. Ona ma za nic Ewangelię, a co dopiero uchodźców. Jej siostry i jedyne przyjaciółki to chciwość i głupota. Takim budował przez dekady polski kościół Karol Wojtyła, takim go nam zostawił.

w potrzebie. Choć te instytucje dzieli konfesja(ewangelicka Diakonia a katolicka Caritas), w swej istocie są w jedności ducha Chrystusowego, który jest Emmanuelem-Bogiem, który objawia się w relacjach międzyludzkich. Tylko że ewangelicy mają miniejszy problem z akceptacją owego "obcego przybysza", jak np. wielu "dobrych katolików", który swój dobytek i "świętą wiarę", chowają za wysokim murem "tożsamości"...

Między innymi z tego też powodu, osobiście, ubolewam, że Reformacja w Polsce nie wyszła. Jakże inaczej wyglądało by nasze społeczeństwo. Pod warunkiem, że nie popsulibyśmy wszystkiego. Jak zwykle.

Jestem zszokowana karykaturalnymi opisami uchodźców ukazującymi się w polskiej prasie. Obraz ten ma się nijak do mojej znajomości obcokrajowców, w tym muzułmanów. Wygląda on raczej na irracjonalne niepokoje i lęki, które są typowe dla ludzi obawiających się utraty pracy, a identyfikcja drobnego odłamka ekstremistów z całą, liczącą jeden miliard wyznawców wspólnotą muzułmańską zakrawa na skandal.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]