„Umrzeć z nadziei”: modlitwa za uchodźców

Świeccy i biskupi wspólnie za tych, którzy zginęli w drodze do Europy: zapraszamy na nabożeństwo ekumeniczne 23 września.

07.09.2015

Czyta się kilka minut

Przyjęcie uchodźców we Frankfurcie. / Fot: FRANK RUMPENHORST/AFP/EAST NEWS
Przyjęcie uchodźców we Frankfurcie. / Fot: FRANK RUMPENHORST/AFP/EAST NEWS

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików – m.in. redakcji „Tygodnika Powszechnego” – 23 września w polskich miastach  odbędą się nabożeństwa ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku i Łodzi. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl, a w Szczecinie - bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W Kielcach liturgia będzie miała miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. W Ełku nabożeństwu w katedrze będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, a we Wrocławiu w kościele oo. paulinów - bp Andrzej Siemieniewski. Łódź zaprasza do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. W Opolu Mszę św. w intencji uchodźców odprawi w katedrze bp Rudolf Pierskała. W Gdańsku modlitwie na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy będzie przewodniczył ks. Krzysztof Niedałtowski.

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.


O uchodźcach i migrantach pisaliśmy w „Tygodniku” na długo przed obecnym kryzysem. Tylko w tym roku byliśmy na Lampedusie, greckiej wyspie Kos, w austriackim Treiskirchen, w Budapeszcie oraz na granicy serbsko-węgierskiej. 

Nasze relacje z miejsc, o których teraz głośno w Europie, czytaj w serwisie specjalnym poświęconym uchodźcom i kryzysowi 2015 roku.


Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że – jak powiedział w wywiadzie dla „TP” bp Krzysztof Zadarko – „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że - jak powiedział bp Krzysztof Zadarko - „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom. Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

WIĘCEJ INFORMACJI:

WARSZAWA
kościół św. Marcina
ul. Piwna 9/11
godz. 19.30
Michał Buczek, kik@kik.waw.pl
Ewa Karabin, ewa.karabin@wiez.pl
Magdalena Wolnik, santegidio.waw@gmail.com

KRAKÓW
bazylika Świętej Trójcy
ul. Stolarska 12
godz. 20.30
Błażej Strzelczyk, strzelczyk@tygodnik.com.pl
Piotr Żyłka, pz@deon.pl

POZNAŃ
kościół św. Wojciecha
Wzgórze św. Wojciecha 1
godz. 19.30
Szymon Bojdo, szymonbojdo@gmail.com
Marcin Pera, marcin.pera@klubtygodnika.pl

KIELCE
kościół akademicki św. Jana Pawła II
godz. 18.00

SZCZECIN
bazylika Jana Chrzciciela
ul. Bogurodzicy 3A
godz. 19.00

WROCŁAW
kościół oo. paulinów
ul. Świętego Antoniego 30
godz. 19.00

EŁK
katedra św. Wojciecha
ul. Kościuszki 16
godz. 19.00

ŁÓDŹ
kościół św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Nawrot 104
godz. 19:30

OPOLE
katedra Podwyższenia Krzyża Świętego
pl. Katedralny 2
godz. 18.30

GDAŃSK
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy
ul. 3 Maja
godz. 19.30

WSPÓŁORGANIZATORZY:
- Caritas Polska
- Deon.pl
- „Dywiz”
- Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”
- Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
- Kluby „Tygodnika Powszechnego”
- Ośrodek Migranta Fu Shenfu
- Polska Rada Ekumeniczna
- „Przewodnik Katolicki”
- Radio Emaus
- Ruch Focolari
- Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”
- „Tygodnik Powszechny”
- „Więź”
- Wspólnota Sant’Egidio
- „Znak”

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2015