Reklama

2009: wielki pokaz polityki historycznej

2009: wielki pokaz polityki historycznej

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Rozmawiała Patrycja Bukalska
J

Janusz Reiter: Dyskusja o historii wpływa na mit założycielski nowej Europy - widać to było podczas obchodów końca komunizmu w Polsce czy Niemczech.

Patrycja Bukalska: W 2005 r. pisał Pan w "Tygodniku", że wprawdzie Europa jest coraz bardziej zintegrowana, ale pamięć historyczna jest odmienna w "starych" i "nowych" krajach. W tym roku po raz pierwszy polskim obchodom ważnych momentów XX-wiecznej historii - 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy wyborów z 1989 r. - udało się nadać międzynarodowy charakter. Czy polska narracja przebiła się na Zachodzie?

Janusz Reiter: Nie jestem pewien, ale może za wcześnie, by to ocenić. Brałem udział w dyskusjach o roku 1989 w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Coraz częściej słyszy się opowieść o upadku muru berlińskiego i demonstracjach w Pradze, Budapeszcie, Warszawie itd...

9134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]