Reklama

2004 jak 1946?

2004 jak 1946?

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Pół miliona egzemplarzy książki sprzedanych w ciągu trzech dni - to rekord świata. Rekordzistą jest Richard Clarke i jego książka pt. Przeciw wszystkim wrogom, która ukazała się właśnie w USA. Nieprzypadkowo w chwili, gdy tematem ostrej walki między prezydentem Georgem W. Bushem a jego rywalem Johnem Kerrym jest polityka zagraniczna i adekwatność reakcji na zagrożenie ze strony terroryzmu.
I

I nieprzypadkowo w tygodniu, w którym specjalna komisja w Waszyngtonie - szukająca odpowiedzi, czy można było zapobiec zamachom z 11 września - przesłuchiwała urzędników z ekip Clintona i Busha. W tym Clarke’a - wieloletniego, bo od prezydentury Ronalda Reagana aż do września 2001, koordynatora ds. zwalczania terroryzmu w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, dziś eks-urzędnika związanego z obozem Kerry’ego. Clarke w swej książce stawia tezę, iż Clinton i Bush nie docenili zagrożenia ze strony terroru, choć 11 września nie był początkiem ofensywy Al-Kaidy, lecz kolejną z prób, podejmowanych przez nią od lat 90. Z tą “tylko" różnicą, że próbą udaną.

Czyżby więc porównywanie 11 września z japońskim atakiem na Pearl Harbour miało wymiar nie tylko symboliczny, ale i faktyczny? Jeśli tak, jeśli demokratyczne mocarstwo dwukrotnie musiało doświadczyć takiej masakry, by...

2397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]