Reklama

Ładowanie...

2004 jak 1946?

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Pół miliona egzemplarzy książki sprzedanych w ciągu trzech dni - to rekord świata. Rekordzistą jest Richard Clarke i jego książka pt. Przeciw wszystkim wrogom, która ukazała się właśnie w USA. Nieprzypadkowo w chwili, gdy tematem ostrej walki między prezydentem Georgem W. Bushem a jego rywalem Johnem Kerrym jest polityka zagraniczna i adekwatność reakcji na zagrożenie ze strony terroryzmu.
I

I nieprzypadkowo w tygodniu, w którym specjalna komisja w Waszyngtonie - szukająca odpowiedzi, czy można było zapobiec zamachom z 11 września - przesłuchiwała urzędników z ekip Clintona i Busha. W tym Clarke’a - wieloletniego, bo od prezydentury Ronalda Reagana aż do września 2001, koordynatora ds. zwalczania terroryzmu w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, dziś eks-urzędnika związanego z obozem Kerry’ego. Clarke w swej książce stawia tezę, iż Clinton i Bush nie docenili zagrożenia ze strony terroru, choć 11 września nie był początkiem ofensywy Al-Kaidy, lecz kolejną z prób, podejmowanych przez nią od lat 90. Z tą “tylko" różnicą, że próbą udaną.

Czyżby więc porównywanie 11 września z japońskim atakiem na Pearl Harbour miało wymiar nie tylko symboliczny, ale i faktyczny? Jeśli tak, jeśli demokratyczne mocarstwo dwukrotnie musiało doświadczyć takiej masakry, by...

2397

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]