Reklama

Ładowanie...

10 zdań, które zmieniły III RP

10 zdań, które zmieniły III RP

PB, PW, MO
27.06.2017
Czyta się kilka minut
„Razem z ojcem wiedzieliśmy, że Amber Gold to jest, mówiąc tak kolokwialnie, lipa” – powiedział m.in. Michał Tusk, syn byłego premiera, podczas przesłuchania przed komisją śledczą w sprawie afery trójmiejskiego parabanku.
C

Czy zdanie to stanie się zapamiętanym na lata dowodem przeciw ekspremierowi i całej PO? Sentencji, które – czasem bez świadomości potencjalnej siły rażenia – tuż po wypowiedzeniu zaczęły żyć własnym życiem, było w historii III RP wiele. Te przypominane przez nas, wypowiedziane przez polityków różnych opcji, odnoszące się do różnych dziedzin życia, zniekształcane i wykorzystywane, łączy jedno: wpłynęły na bieg polskiej polityki.

1. „Przeszłość oddzielamy grubą kreską” (Tadeusz Mazowiecki podczas exposé w 1989 r. mówił tak naprawdę o „grubej linii”, mając na myśli odcięcie się od odpowiedzialności za spuściznę PRL, jego zdanie zostało jednak zapamiętane jako symbol niechęci do rozliczeń komunizmu).

2. „Panu to ja mogę nogę podać” (Lech Wałęsa po zakończeniu pierwszej debaty z Aleksandrem Kwaśniewskim przed wyborami w 1995 r.).

3. „Potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać” (Włodzimierz Cimoszewicz o skutkach wielkiej powodzi w 1997 r.).

4. „W AWS jest silne ugrupowanie o nazwie TKM” (Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” w 1997 r.).

5. „Oni teraz robią wszystko, aby udowodnić – a mają przecież pieniądze na opłacenie różnych ekspertów – że nasz program jest niemożliwy. Marek Jurek ukuł nawet na to określenie: imposybilizm – że w Polsce wszystko jest niemożliwe” (Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność”, 2005 r.).

6. „W obliczu smoleńskiej tragedii współczesne państwo polskie zdało egzamin” (Bronisław Komorowski, 3 maja 2010 r.).

7. „Ja nie za bardzo wierzę w państwowe emerytury, staram się zabezpieczyć tę przyszłość właśnie i przez oszczędności, i przez dobre relacje z moimi dziećmi” (Waldemar Pawlak, 2012 r.).

8. „Państwo polskie istnieje teoretycznie. Praktycznie nie istnieje – dlatego, że działa poszczególnymi swoimi fragmentami” (Bartłomiej Sienkiewicz w 2014 r., podczas nielegalnie nagranej rozmowy).

9. „Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby: Sorry, mamy taki klimat” (Elżbieta Bieńkowska, komentując w styczniu 2014 r. kilkunastogodzinne opóźnienia pociągów w związku z mrozami).

10. „Nad prawem jest dobro narodu! Jeśli prawo to dobro zaburza, to nie wolno nam uważać to za coś, czego nie możemy naruszyć i zmienić” (Kornel Morawiecki podczas sejmowego wystąpienia w listopadzie 2015 r.).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]