Reklama

Żydowskie dusze

11.05.2015
Czyta się kilka minut
Czytamy, że pod górą Synaj znaleźli się wszyscy Hebrajczycy, którzy wyszli z Egiptu.
M

Mistycy dodają, że w chwili objawienia byli u jej stóp wszyscy Żydzi. Byli nie tylko w sensie fizycznym, ale również w sensie duchowym, albo dokładniej: były tam wszystkie dusze Izraelitów ze wszystkich pokoleń, jakie się narodziły i jeszcze narodzą. Możemy tak wierzyć, przyjmując za mistykami z miasta Safed, że dusze Żydów transmigrują, czyli po śmierci dusza jednego Hebrajczyka wciela się w kolejnego. Czasem – jak po wielkiej tragedii Zagłady – szukają swojego lokum w ciałach nieżydowskich, kierując ich ku fascynacji Żydami. Czasem, a sam z tym się zetknąłem, powracają w ludziach, którzy nic nie wiedzą o swych żydowskich przodkach i dopiero z czasem się o nich dowiadują.

Owych dusz jest podobno tyle, co liter w całej Torze. Nie wiemy tego z pewnością. Dusz się nie liczy. Liczy się ludzi. Otóż pod górą znalazły się wszystkie dusze: te, które już zyskały swoją cielesność, i te...

3506

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]