Reklama

Żydowskie dusze

Żydowskie dusze

11.05.2015
Czyta się kilka minut
Czytamy, że pod górą Synaj znaleźli się wszyscy Hebrajczycy, którzy wyszli z Egiptu.
M

Mistycy dodają, że w chwili objawienia byli u jej stóp wszyscy Żydzi. Byli nie tylko w sensie fizycznym, ale również w sensie duchowym, albo dokładniej: były tam wszystkie dusze Izraelitów ze wszystkich pokoleń, jakie się narodziły i jeszcze narodzą. Możemy tak wierzyć, przyjmując za mistykami z miasta Safed, że dusze Żydów transmigrują, czyli po śmierci dusza jednego Hebrajczyka wciela się w kolejnego. Czasem – jak po wielkiej tragedii Zagłady – szukają swojego lokum w ciałach nieżydowskich, kierując ich ku fascynacji Żydami. Czasem, a sam z tym się zetknąłem, powracają w ludziach, którzy nic nie wiedzą o swych żydowskich przodkach i dopiero z czasem się o nich dowiadują.

Owych dusz jest podobno tyle, co liter w całej Torze. Nie wiemy tego z pewnością. Dusz się nie liczy. Liczy się ludzi. Otóż pod górą znalazły się wszystkie dusze: te, które już zyskały swoją cielesność, i te...

3506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]