Reklama

Żydowscy żołnierze Hitlera

Żydowscy żołnierze Hitlera

20.12.2010
Czyta się kilka minut
W armii Hitlera służyło kilkadziesiąt tysięcy Niemców o żydowskich korzeniach. Bryan Mark Rigg szuka odpowiedzi na pytanie: dlaczego?
S

Spacerując po cmentarzu żydowskim w Dreźnie, założonym w XIX w., można sobie wyobrazić, jak bardzo zasymilowana była tutejsza społeczność: spoczywa tu konsul generalny, miejski radca sanitarny, królewsko-saksoński radca skarbu... Dla wielu z nich, z czasem dla większości, żydowskość sprowadzała się już tylko do wyznania, często zresztą traktowanego formalnie. Czuli się Niemcami i byli z tego dumni: centralne miejsce na tym cmentarzu zajmuje potężny, zdobiony obelisk. Na ścianach 60 nazwisk: tych, którzy podczas I wojny światowej oddali życie za ojczyznę. Obok, na cmentarnym domu modlitwy, wisiała jeszcze kiedyś (zanim przyszli naziści) równie zdobna tablica - z wieńcami laurowymi, datami "1914-1918" i napisem: "Pamięci poległych w wojnie światowej synów izraelskiej gminy religijnej Drezna. Ufundowane przez Związek Żydowskich Żołnierzy Frontowych Rzeszy".

Na...

4614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]