Reklama

Ładowanie...

Życia szukaj w Sudetach

22.04.2023
Czyta się kilka minut
ZBIGNIEW PIOTROWICZ, znawca gór: W ciągu czterech-pięciu pokoleń po 1945 r. powiązaliśmy to, co robimy, z przeszłością. To już nie jest nieswojość, ale swojość. A jeśli to pojęcie nałożymy na konkretny obszar, to mamy sudeckość.
Zbigniew Piotrowicz / MAŁGORZATA TELEGA
B

BARTEK DOBROCH: Trochę tu jak w Bieszczadach, a trochę jak w Alpach.

ZBIGNIEW PIOTROWICZ: Bieszczady lat 70. i 80 to był dla mnie dreszcz swobody i egzamin z samodzielności. Krajobrazowo te góry są nawet podobne. Tam, na grzbiecie Skowroniej Góry mamy połoninę. Natomiast alpejski jest Śnieżnik, ciągle jeszcze biały, gdy tu, na dole jest już zielono.

Z Alpami kojarzą mi się też te położone między lasami pola.

Ziemia Kłodzka była nawet nazywana kawałkiem Szwajcarii w Polsce, bo architekturą, czy porządkiem przestrzennym, bliżej jej do krajów alpejskich niż do reszty Polski. Międzygórze pod Śnieżnikiem zostało zbudowane w stylu szwajcarskim przez cieśli przywiezionych z Tyrolu. A jest też takie pojęcie jak architektura sudecka.

Masz taki rytuał: robisz zdjęcie z tego samego miejsca, podpisując tylko godziną i nazwą...

20471

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]