Reklama

Ładowanie...

Zwrotnica dziejów

03.04.2012
Czyta się kilka minut
Poganin Maksymin Daja przegrał także dlatego, że znaczna część jego żołnierzy, chrześcijan, w decydującym momencie zmagań przeszła na drugą stronę. 1700 lat temu chrześcijanie byli już tak liczni, że nawet Maksymin nie mógł się obyć bez ich pomocy.
rys. Marek Tomasik
J

Jedną z potencjalnych „zwrotnic dziejów” jest bitwa rozegrana 1700 lat temu – 28 października 312 r. – między rzymskimi władcami: panującym w Galii Konstantynem a rządzącym w Italii Maksencjuszem, zwana bitwą przy Moście Mulwijskim. Wielu uznaje tę datę za przełomową: w ślad za zwycięstwem Konstantyna przyszło bowiem zwycięstwo chrześcijaństwa.

Czy gdyby to Maksencjusz rozgromił wojska władcy Galii, zwrotnica dziejów przełożyłaby się inaczej? Czy pogaństwo mogłoby przetrwać, a nawet wystąpić z kontrrewolucją – i pokonać zwolenników nowej wiary?

Teoretycznie tak. Ale przyjrzenie się okolicznościom tej bitwy pozwala wysnuć wniosek, że było to mało prawdopodobne. Przede wszystkim dlatego, że chrześcijaństwo wygrało już o wiele wcześniej.

ŚWIAT W KRYZYSIE

Rzymski świat na początku IV w. w najmniejszym stopniu nie przypominał złotej epoki...

8001

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]