Reklama

ZUS działa wstecz

ZUS działa wstecz

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Wydawałoby się, że w polskiej tragifarsie emerytalnej nic już nie może zaskoczyć opinii publicznej. Od kilku dni wiemy jednak, że dno jest głębiej.
R

Rzecz w skrócie: ok. 143 tys. Polek z rocznika 1953 po przejściu na wcześniejszą emeryturę pracowały nadal, a po 60. roku życia, gdy przeszły na emeryturę powszechną, liczyły na podwyżkę świadczenia. Zamiast dodatkowych pieniędzy doczekały się jednak obniżki. Nowelizacja przepisów emerytalnych z 2013 r. przewidziała bowiem pomniejszenie emerytury powszechnej o kwotę wypłaconych świadczeń z tytułu wcześniejszej emerytury. W niektórych przypadkach nawet o 400 zł.

Trybunał Konstytucyjny nie zostawił na decyzji ZUS suchej nitki, podkreślając, że kobiety „decydowały się na wcześniejszą emeryturę, ufając, że państwo nie zmieni reguł (…). Tymczasem reguły te zostały zmodyfikowane nie dając ich adresatom możliwości stosownej reakcji”.

Co na to ZUS? Cytuje Kodeks Postępowania Administracyjnego, który w art. 146 wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie pięciu lat od dnia jej doręczenia. Słowem – emerytki mogą sobie mieć rację w świetle konstytucji, ale na płaszczyźnie przepisów wykonawczych racja musi być po stronie ZUS. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]