Reklama

Zostawcie Okrzeję

Zostawcie Okrzeję

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Z ulic polskich miast znikają nie tylko komunistyczni patroni. Próbuje się wyrzucać nazwiska także patriotów. Winny jest prostacki „antypeerelizm”.
Fot. Wojciech Pacewicz / PAP

„Jeszcze niedawno mieszkałem niedaleko ul. Kazimierza Pużaka i nie pamiętam, by wzbudzało to jakieś kontrowersje. Nazwy ulic honorujące byłych działaczy PPS nikomu nie przeszkadzają” – odpowiedziałem kilka lat temu działaczowi Młodych Socjalistów Mateuszowi Mirysowi, który stwierdził w wywiadzie, jakiego mi udzielał, że „zmienia się nazwy ulic określonych nazwiskami osób związanych z lewicą, ale niekoniecznie z reżimem PRL”.

Dziś muszę zrewidować moją ówczesną pewność siebie. Samorząd Piły zaproponował właśnie, by odebrać ulicę Bolesławowi Limanowskiemu. Ten polski patriota i współzałożyciel PPS, senator okresu między- wojennego, nie miał nic wspólnego z totalitaryzmem. W 1921 r. pisał o sowieckiej Rosji, iż „rządy bolszewickie dają nowe doświadczenie dziejowe, że droga przez nich wybrana może wprawdzie doprowadzić do komunizmu, ale ten komunizm będzie komunizmem niewolników,...

7657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]