Reklama

Zostaw serce na ziemi

Zostaw serce na ziemi

14.04.2017
Czyta się kilka minut
Piętnaście lat temu ks. Piotr Sadkiewicz przygotował pierwsze kazanie o przeszczepach. Zaczął od tego, że sam jest dawcą szpiku.
Ks. Piotr Sadkiewicz: „Byliśmy pierwszą parafią w Polsce z defibrylatorem”, Leśna, kwiecień 2017 r. Fot. Aga Morcinek dla „TP”
W

W​ątpliwości co do takiej formy duszpasterstwa, jak mówi, nigdy nie miał. – Nawet jeżeli początkowo spotykałem się z krytyką ze strony księży czy z obojętnością władz kościelnych, uważałem, że dla mnie autorytetem jest Jan Paweł II, a on podejmował kwestie związane z transplantacją w swoim nauczaniu. To mi wystarczyło – mówi ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej koło Żywca.

Trochę osobista sprawa

Dawcą szpiku został 28 lat temu. Był wtedy na ostatnim roku w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Na przeszczep pojechał wraz z chorą siostrą do Paryża. – W tym czasie w Polsce wiedza o przeszczepach była niewielka. Trudno było się dowiedzieć, jak wygląda taki zabieg. Po powrocie do kraju jedna z krakowskich klinik poprosiła mnie, żebym jako dawca opowiedział lekarzom i studentom o swoim doświadczeniu – wspomina.

...

16169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]