Reklama

Ładowanie...

Pierwsze polskie ewangeliczki wyświęcone na księży

Pierwsze polskie ewangeliczki wyświęcone na księży

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Obraz roku 2022: Kobiety po ukończeniu studiów teologicznych i odbyciu praktyk nie miały dotąd możliwości służyć jako księża, gdyż Kościół nie rozpoznał tego, że Chrystus powołuje bez względu na płeć.
ADAM BURAKOWSKI / REPORTER
D

Dzieje się historia” – tak autor oficjalnej luterańskiej strony na Twitterze komentował 7 maja nabożeństwo w kościele św. Trójcy w Warszawie, podczas którego po raz pierwszy w Polsce ordynowano na księży dziewięć diakonek (na zdjęciu).

Historia mocno spóźniona – zważywszy że np. w Holandii taka ordynacja odbyła się już w 1929 r. (co prawda wyświęcano wtedy tylko kobiety niezamężne). W Polsce dyskusja o ordynacji kobiet w Kościele ewangelicko-augsburskim zaczęła się w 1952 r. na łamach „Strażnicy Ewangelicznej” – trwała zatem 70 lat. Zgodę przegłosowano wymaganą przez prawo przewagą dwóch trzecich głosów dopiero na Synodzie Kościoła w październiku 2021 r.

W przemówieniu podczas uroczystości zwierzchnik polskich luteranów bp Jerzy Samiec zauważył, że kobiety po ukończeniu studiów teologicznych i odbyciu praktyk nie miały dotąd możliwości służyć jako księża, gdyż Kościół nie rozpoznał tego, że Chrystus powołuje bez względu na płeć. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]