Reklama

„Znaliśmy zamachowca z Fatimy”

„Znaliśmy zamachowca z Fatimy”

21.10.2008
Czyta się kilka minut
"Hiszpański ksiądz Juan Maria Fernandez Krohn ugodził sztyletem Jana Pawła II, kiedy Papież dziękował w Fatimie 12 maja 1982 r. za ocalenie życia po zamachu na Placu św. Piotra. Z zamachowcem rozmawialiśmy wielokrotnie, znamy tekst, w którym tłumaczy się ze swojej zbrodni" - opowiadają w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego" Krystyna Czerni, Roman Graczyk i Piotr Mucharski.
Fatima, 12 maja 1982 r. Jan Paweł II i zamachowiec /fot. AP/Agencja Gazeta
O

Opowieść ta wiąże się z sensacyjnym wyznaniem kard. Stanisława Dziwisza, który ujawnił, że zamachowcowi udało się wtedy ranić Jana Pawła II, o czym do dziś nie było wiadomo.

"Krohn przyjechał do Polski w 1981 r. zafascynowany fenomenem "Solidarności" i antykomunistyczna Polską. Po wprowadzeniu stanu wojennego odnalazł nas w Paryżu" - relacjonują. W Krakowie Krohn zaczepił na ulicy grupę ich znajomych - szukał lokum ("w hotelu złapał jakieś wredne insekty..."). Jeden z kolegów zaprosił go do wspólnego mieszkania studenckiego. Oprowadzali go po Krakowie, dyskutowali. Z Krakowa wyjechał do Gdańska, później w Paryżu skontaktował się z Krystyną Czerni. - "Spotkaliśmy się dwa, może trzy razy i pamiętam, że te dyskusje nie były jałowe. Darzył nas ogromną sympatią i życzliwością. Nigdy nie atakował Papieża, mówił tylko, że nie trzeba było odwoływać ekskomuniki Piusa...

2981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]