Reklama

Zmiany w warszawskim Muzeum Narodowym

Zmiany w warszawskim Muzeum Narodowym

12.11.2018
Czyta się kilka minut
Wkrótce zostanie powołany nowy dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego.
J

Jerzy Miziołek ma zastąpić Piotra Rypsona, który po odejściu Agnieszki Morawińskiej czasowo pełnił tę funkcję. To zaskakujący pomysł.

65-letni Jerzy Miziołek, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorem cenionych prac dotyczących recepcji antyku w czasach nowożytnych, jednak jego doświadczenie muzealne jest, delikatnie mówiąc, niewielkie. Owszem, jest dyrektorem Muzeum UW, ale nigdy nie zarządzał samodzielną jednostką tak ogromną i skomplikowaną, nie ma doświadczeń menadżerskich ani kontaktów w międzynarodowym świecie muzealniczym. Muzeum Narodowe przeszło w ostatnich latach radykalne zmiany – odnowiono gmach główny, przebudowano galerie stałe i zorganizowano ważne wystawy czasowe, w tym trwającą właśnie „Krzycząc: Polska!”. Wciąż jednak boryka się z wieloma problemami i jest chronicznie niedofinansowane. Odpowiedzialność za jego dalsze losy ponosi ministerstwo i osobiście Piotr Gliński. Oby nie podzieliło losu Starego Teatru w Krakowie czy Polskiego we Wrocławiu, ale też innych instytucji, którym decyzje personalne obecnej władzy fatalnie zaszkodziły. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]