Reklama

Zmiana w Nowoczesnej: kłopot opozycji

Zmiana w Nowoczesnej: kłopot opozycji

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Po przegranej Ryszarda Petru w wyborach na szefa Nowoczesnej w partii może dojść do pęknięcia.
Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer i Kamila Gasiuk-Pihowicz, wybory przewodniczącego Nowoczesnej, Warszawa, 25 listopada 2017 r. KRYSTIAN MAJ / FORUM
T

Trudniej też będzie stworzyć koalicję opozycji. Na takich rozwiązaniach najbardziej zyskuje PiS.

Sobotnia zmiana to zdecydowanie bardziej wotum nieufności dla Petru niż wyraz entuzjazmu wobec Katarzyny Lubnauer. Spora część działaczy miała dość ojca założyciela, a zwłaszcza jego słynnych gaf i politycznych błędów.

Rok temu „Enka” miała 20 proc. poparcia i była najpopularniejszą partią opozycji. Drastyczne spadki zaczęły się po tym, gdy Petru został przyłapany na sylwestrowym wyjeździe z posłanką Joanną Schmidt podczas sejmowego protestu opozycji. Do tego zdarzało mu się pisać bzdury na Twitterze albo chodzić na rozmaite negocjacje do PiS przekonując, że coś z nich będzie – choć nic być nie mogło.

Petru nie wyczuł nastrojów w partii. W dodatku został uśpiony przez Lubna­uer oraz swą dawną faworytkę Kamilę Gasiuk-Pihowicz, które długo deklarowały, że go poprą. Gdy zrozumiał, że jest w tarapatach, było już o wiele za późno – Lubnauer stanęła do wyścigu w ostatniej chwili. Potem włączyła się, popierając ją, Gasiuk-Pihowicz. Obie panie – mówiąc delikatnie – nie przepadają za sobą. Zawarły jednak układ: Lubnauer na przewodniczącą partii, zaś Gasiuk-Pihowicz na szefową klubu sejmowego. Nowoczesny lud to kupił, choć tylko w nieznacznie większej części (149:140 głosów).

Szkopuł w tym, że porzucenie Petru przez obie panie nie ułatwia, ale komplikuje sytuację Nowoczesnej. Mimo wpadek to on jest wciąż dla wielu wyborców liberalnych ważną twarzą opozycji. Co będzie, jeśli odejdzie? Rozłam i definitywna marginalizacja partii są wciąż realne.

Ale jest jeszcze ważniejszy problem: pieniądze. Na skutek błędów w rozliczeniach wyborczych Nowoczesna straciła większość państwowych subwencji. Odpowiadał za to zresztą mąż Gasiuk-Pihowicz, jako partyjny skarbnik. Petru był więc dotąd nie tylko liderem, ale także akwizytorem pieniędzy. Wykorzystywał m.in. kontakty w biznesie. Od kampanii 2015 r. zebrał kilka milionów złotych.

Lubnauer nie dała się poznać jako kwestorka. W partii słynie z czegoś innego – niechęci do Platformy. Na finale partyjnej kampanii Petru dogadał się z szefem PO Grzegorzem Schetyną i poparł kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy w zamian za wice­prezydenturę dla przedstawiciela Nowoczesnej. Lubnauer po wygranej oznajmiła, że żadnej umowy nie ma. Widać więc, że zmiana szefostwa Nowoczesnej utrudni negocjacje nad jednoczeniem opozycji.

Lubnauer ma niewielkie doświadczenie polityczne, a egzamin ze skuteczności zdawać będzie już niedługo. Jesienią 2018 r. partię czekają wybory samorządowe, najtrudniejsze dla Nowoczesnej, która ma marne struktury i niewiele pieniędzy. Za rok ugrupowanie znów może szukać nowego szefa. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mędrzec i dwie harpie )) Ps. Wałęsa też musiał coś kiedyś przegrać bo też był kandydatem do rady mędrców.

przytarli już trochę dzióbek i nie może już tak rozszarpywać mięska jak wcześniej to jej się zdarzało. Choć może mięsko to za dużo powiedziane. Raczej rozdrobniona polityczna papka.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]