Reklama

Ładowanie...

Zmarł abp Tadeusz Gocłowski

Zmarł abp Tadeusz Gocłowski

03.05.2016
Czyta się kilka minut
Były metropolita gdański żył 84 lata. W tym roku mijała 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. rocznica święceń biskupich.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski / Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski / Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS
A

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach koło Ostrołęki. Jego rodzice, po powrocie z emigracji w USA, kupili tam gospodarstwo rolne. Uczęszczał do gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie, w ich szeregi wstąpił zaraz po maturze.

Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie. Był doktorem prawa kanonicznego.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka. Po śmierci biskupa Kaczmarka w 1984 roku został mianowany biskupem gdańskim. Od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył szesnaście lat później.

Wspierał „Solidarność”, był jednym z przedstawicieli Kościoła na obradach Okrągłego Stołu. W Konferencji Episkopatu Polski sprawował ostatnio funkcję Referenta ds. Biskupów Emerytów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]