Reklama

Zmarł abp Tadeusz Gocłowski

Zmarł abp Tadeusz Gocłowski

03.05.2016
Czyta się kilka minut
Były metropolita gdański żył 84 lata. W tym roku mijała 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. rocznica święceń biskupich.
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski / Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS
Arcybiskup Tadeusz Gocłowski / Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS
A

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach koło Ostrołęki. Jego rodzice, po powrocie z emigracji w USA, kupili tam gospodarstwo rolne. Uczęszczał do gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie, w ich szeregi wstąpił zaraz po maturze.

Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie. Był doktorem prawa kanonicznego.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka. Po śmierci biskupa Kaczmarka w 1984 roku został mianowany biskupem gdańskim. Od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył szesnaście lat później.

Wspierał „Solidarność”, był jednym z przedstawicieli Kościoła na obradach Okrągłego Stołu. W Konferencji Episkopatu Polski sprawował ostatnio funkcję Referenta ds. Biskupów Emerytów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]