Reklama

Zirytowany

Zirytowany

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Nie ma wątpliwości: w tej chwili to ja wiem o świecie najwięcej. Napisałem: „w tej chwili” asekuracyjnie, żebyście sobie nie pomyśleli, jaki ze mnie zarozumialec.
T

Tak naprawdę powinienem był napisać: „w tej i w każdej chwili”. Czy kiedykolwiek zawiodłem się na sobie? Czy kiedykolwiek nie zawiodłem się na innych? Moje własne sądy jakoś zawsze mi się potwierdzają, a cudze sądy – nie zawsze, rzadko, właściwie nigdy. Czego to dowodzi? Ano tego, o czym była mowa na początku akapitu.
Gdybym sprawował władzę, byłaby to jedynowładza. Spałbym mało, ale miałbym wszystko pod kontrolą. Skupić wszystko w jednym ręku – czyż to nie najbezpieczniejsze rozwiązanie? Zwłaszcza kiedy ręka ta jest mi doskonale znana, bo moja. Najpierw skupić, a potem położyć. Cóż za piękne wyrażenie: „położyć rękę na wszystkim”. W oryginale jakoś inaczej było, ale mniejsza z tym. Tyle rzeczy się dzieje, tyle ludzkich żywotów powstaje i umiera, tyle się buduje i burzy, żeby znów zbudować, a nad tym wszystkim czuwa moja ręka – ogromna, pewna, ofiarująca temu światu poczucie...

3788

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]