Zimna wojna czy lodowaty pokój

To tylko fragment większej całości.

19.02.2007

Czyta się kilka minut

Środa, 7 lutego. Minister obrony Rosji Siergiej Iwanow mówi w Dumie o modernizacji armii: do 2015 r. Rosja ma wydać na nową broń 5 bln rubli (145 miliardów euro), co pozwoli na wymianę prawie połowy uzbrojenia (w tym roku armia dostanie np. 17 międzykontynentalnych rakiet jądrowych "Topol").

Czwartek. Iwanow na łamach "Süddeutsche Zeitung" krytykuje projekt amerykańskiej "tarczy" antyrakietowej w Polsce i Czechach; powtarza to na spotkaniu z ministrami państw NATO w Sewilli. Zaś dyrektor departamentu ds. problemów bezpieczeństwa i rozbrojenia w MSZ Anatolij Antonow grozi, że Rosja może wycofać się z traktatu CFE (o ograniczeniu zbrojeń konwencjonalnych w Europie).

Także czwartek. Dziennik "Kommiersant" podtrzymuje swoją publikację ze środy: że rosyjskie władze przygotowują odwet na Polsce za blokowanie negocjacji w sprawie porozumienia rosyjsko-unijnego; ma być nim zakaz importu kolejnych polskich towarów pod pozorem "niezgodności" np. z przepisami sanitarnymi.

Sobota. Na międzynarodowej konferencji w Monachium prezydent Władimir Putin krytykuje ostro USA m.in. za plan budowy "tarczy".

Poniedziałek. Wicepremier Andrzej Lepper odbiera doktorat honoris causa Moskiewskiej Państwowej Akademii Precyzyjnej Techniki Chemicznej im. Michaiła Łomonosowa (za wspieranie współpracy między Rosją i Polską); podczas spotkań z politykami Lepper mówi o sprzeciwie Samoobrony wobec "tarczy" i wysyłania polskich wojsk do Iraku i Afganistanu.

Wtorek, 13 lutego. W Jordanii Putin zaznacza, że jego wypowiedź w Monachium nie była zaskoczeniem dla "amerykańskich kolegów" i że wielokrotnie rozmawiał już z nimi na ten temat. W ten sam wtorek prezes firmy Transniefti zapowiada, że jego koncern może zrezygnować z remontowania rurociągu Drużba, którym do czasu ubiegłorocznej awarii transportowano ropę na Litwę (oznacza to, że Rosja może w ogóle nie wznowić dostaw ropy do rafinerii Możejki, którą kupił niedawno PKN Orlen; do kupna Możejek aspirowały też firmy rosyjskie).

Czwartek. Szef sztabu generalnego gen. Jurij Bałujewskij mówi, że w odpowiedzi na rozmieszczenia "tarczy" w Polsce i Czechach Rosja może wycofać się z układu o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu (INF), podpisanego z USA w 1987 r.

Ostatnio nie ma dnia, by ktoś w Rosji nie podejmował kroków lub nie składał oświadczeń, które są interpretowane jako antyzachodnie - i najwyraźniej taka jest intencja ich autorów. Jak tak dalej pójdzie, Polska nie będzie mieć innego wyjścia, jak zgodzić się na amerykańską propozycję zbudowania na swoim terytorium elementów "tarczy" antyrakietowej. Bo gdyby ją odrzuciła, pokazałaby Kremlowi, że groźba i szantaż są skutecznym instrumentem.

Historia się nie powtarza, nowa "zimna wojna" nie grozi. Ale "lodowaty pokój" - jak najbardziej. W sumie to tylko kwestia nazwy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2007