Reklama

Ładowanie...

Ziemia za darmo

17.08.2003
Czyta się kilka minut
Nie, nie hektary i nie działki. Ziemia, planeta ludzi, ta “cała niebieska", “cudowna", jak ją podziwiali po raz pierwszy z przestrzeni astronauci radzieccy i amerykańscy. Dana nam do rąk na dobre i złe jeszcze w raju, na samym początku. Polecenie czynienia jej sobie poddaną wzięliśmy dosłownie jak mało co innego. Ze skutkami, których od dawna sami zaczynamy lękać się coraz bardziej. I tylko dziw, że owo rajskie polecenie nigdy nie zostało nam cofnięte, unieważnione, wobec coraz bardziej zbrodniczej głupoty i nieodpowiedzialności stworzenia, nazywającego się dumnie rodzajem ludzkim.
A

A teraz coraz częściej trzeba sobie zadawać pytanie, czy aby naprawdę Ziemia została nam dana tak do końca. Bo ostrzeżenia przychodzą coraz częściej. Czy to w postaci prognoz, które sam człowiek zmuszony jest artykułować: ku czemu zmierzają zmiany, którym beztrosko patronował, albo zaniedbania, o których w ogóle myśleć nie miał ochoty. A kiedy z kolei ziemia staje dęba jak niezależne zwierzę, dalej, mimo naszych osiągnięć cywilizacyjnych okazuje się potęgą, wobec której nie znaczymy nic. Ani zabezpieczenia się z góry, ani ratunku w porę. Wybuchający wulkan, trzęsienie ziemi, tsunami - o tym można tylko cyklicznie zapominać, na krótko, do następnego razu. Albo pocieszając się, że nie wszędzie jest jednakowo niebezpiecznie, że akurat nam się zawsze upiecze. I na ten rodzaj ślepoty jak dotąd nie ma lekarstwa.

Bo owa “ziemia za darmo" ciągle w nas tkwi jako...

3282

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]