Reklama

Zgorszenie, ale czy przestępstwo?

Zgorszenie, ale czy przestępstwo?

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Dobrze się składa, że Kuria Metropolitalna w Częstochowie wydała oświadczenie w sprawie ks. Wieńczysława Ł., w którym zapewnia, że "Kościół częstochowski nie boi się prawdy, nawet gdyby okazała się ona trudna i zawstydzająca. Ma jednak świadomość, że dochodzenie do niej musi opierać się na rzetelnym zbadaniu wszystkich okoliczności". Sprawa bowiem ma bezprecedensowy charakter.
P

Proboszcza z Janik oskarża się o próbę uśmiercenia dziecka. Podstawą ku temu mają być słowa "lepiej, żeby to dziecko zmarło", skierowane do Edyty L. przed jej zgodą na cesarskie cięcie, oraz "mogłaby pani coś zrobić, żeby to dziecko nie żyło?", wypowiedziane do doktor Ewy Jaśkiewicz, zajmującej się noworodkami. Nie sądzę, aby miała ona omamy słuchowe. W oświadczeniu kurii czytamy, że

ks. Wieńczysław "w sposób zdecydowany zaprzecza, jakoby chciał śmierci dziecka Edyty L.", nie zaprzeczył jednak, że wypowiedział przypisywane mu słowa. Czy w takim razie działał w odmiennym stanie świadomości, w którym słowa nie znaczą to, co słyszy ich odbiorca?

To z pewnością będą musieli ustalić specjaliści od ludzkiej psychiki. Orzeczenie poczytalności bądź jej braku w zachowaniu ks. Wieńczysława będzie miało kluczowe znaczenie dla sprawy.

...

3075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]