Reklama

Zestaw przetrwania

Zestaw przetrwania

15.03.2011
Czyta się kilka minut
15 czerwca 1896 r. japońscy rybacy jak co dzień wypłynęli na połów. Gdy wieczorem chcieli wrócić do domu, okazało się, że nie ma ani portów, ani żadnej z wiosek 500-kilometrowego wybrzeża; zginęło 27 tys. ludzi.
J

Jest 11 marca, popołudnie. Mieszkańcy milionowego miasta Sendai są jeszcze w pracy, gdy sto kilkadziesiąt kilometrów na wschód, 24 km pod dnem morza, naprężenie w skałach między napierającą od wschodu płytą pacyficzną a stawiającą jej opór sztywną płytą euroazjatycką osiąga stan krytyczny. O godzinie 14. 46 następuje gwałtowne przemieszczenie skał wzdłuż uskoku. Skala przemieszczenia jest niebywała - podobnie jak trzęsienie ziemi, jego skutek; to szóste najsilniejsze trzęsienie od stu lat. Ale w nadbrzeżnym Sendai najgorsze nadchodzi kilkanaście minut po wstrząsie: podmorskie trzęsienie o takiej sile zawsze wywołuje tsunami.

Sposoby na tsunami

Od kiedy w grudniu 2004 r. tsunami spustoszyło rejon Sumatry, chyba każdy zna choćby uproszczoną definicję tego zjawiska: to kolosalne fale morskie, rozchodzące się promieniście...

6579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]