Reklama

Żegnamy wzorzec kilograma

Żegnamy wzorzec kilograma

05.11.2018
Czyta się kilka minut
W przyszłym tygodniu na 26. spotkaniu Generalnej Konferencji Miar nastąpi formalne głosowanie nad nową definicją kilograma.
O

Od 1889 r. wszystkie wagi świata, od superdokładnych wag farmaceutycznych po te, na których w naszym sklepie osiedlowym trafiają plasterki krakowskiej suchej, odwołują się pośrednio do standardowego wzorca kilograma. To niewielki metalowy cylinder, zamknięty w sejfie w podparyskim Saint-Cloud. Kilogram to tyle, ile waży ów obiekt – i koniec. Nad polską certyfikowaną kopią („prototypem nr 51”) czuwa Główny Urząd Miar.

To kłopotliwa definicja. Sama procedura porównywania narodowych wzorców, przeprowadzana z najwyższą ostrożnością raz na kilkadziesiąt lat, sprawia, że potrafią one... zmienić swoją masę (o wielkość rzędu mikrogramów). Co zabawne, gdy odłupie się kawałeczek podstawowego wzorca francuskiego, jego masa wcale nie spadnie – będzie wciąż wynosić, z definicji, dokładnie kilogram.

Nowa proponowana definicja kilograma to kombinacja definicji sekundy i metra, które z kolei odwołują się do fundamentalnych zjawisk fizycznych (jak prędkość światła). Wzorce mają działać, a nie być romantyczne! ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

żeby zapytać, jak zagłosuje polska delegacja :)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]