Reklama

Ładowanie...

Żeby Polska była siecią

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Deglomeracja, o której zaczynają przebąkiwać niektórzy politycy z obozu władzy, nie może polegać tylko na mechanicznej przeprowadzce paru urzędów.
BARTOSZ KRUPA / EAST NEWS
Z

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do Częstochowy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do Łodzi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do Lublina? A może Ministerstwo Środowiska do Białegostoku, a gospodarki do Poznania? Czy pomysł przenoszenia instytucji poza Warszawę mógłby pomóc w zrównoważonym rozwoju kraju?

Wśród naukowców i aktywistów ten temat jest omawiany już od kilku dobrych lat. Kongres Ruchów Miejskich regularnie odbywa się w różnych miejscach i kiedy w 2015 r. zawitał do Gorzowa Wielkopolskiego, to organizatorzy pół żartem, pół serio przekonywali, że warto tam być choćby po to, żeby się przekonać, jak trudno do tego miasta się dostać czymkolwiek innym niż własne auto. O deglomeracji często wspominał jako prezydent Słupska Robert Biedroń, na sztandarach ma ją też partia Razem.

W styczniu za sprawą Jarosława Gowina temat deglomeracji z...

13498

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]