Reklama

Zdjęte przez cenzurę

Zdjęte przez cenzurę

30.08.2011
Czyta się kilka minut
Publikowany obok tekst Jana Józefa Lipskiego czekał na druk w "Tygodniku" 37 lat. W 1974 r. zatrzymała go cenzura. W rocznicę śmierci obu pisarzy nadrabiamy zaległości.
J

Jan Józef Lipski (1926-1991) był literaturoznawcą i legendarną postacią demokratycznej opozycji. Współorganizator wielu protestów (m. in. "Listu 34"), współzałożyciel KOR, w 1989 r. wybrany na senatora. W jego archiwum domowym (dzięki starannej opiece Pani Marii Lipskiej) zachował się list z "Tygodnika Powszechnego", datowany 19.IX.74. Czytamy w nim m.in.: "[...] z przykrością zawiadamiamy, że Pański artykuł o Wańkowiczu został w całości zdjęty przez Urząd Kontroli Prasy, przy czym odnieśliśmy wrażenie, że nie chodzi o Pana, ani o sposób napisania, a o samego Wańkowicza właśnie".

Jan Józef Lipski po śmierci Wańkowicza - a najprawdopodobniej jeszcze przed pogrzebem, który odbył się 14 września - napisał dla "Tygodnika Powszechnego" artykuł ("o Wańkowiczu"). Jak ustaliła Aleksandra Ziółkowska- Boehm, wkrótce po śmierci autora "Ziela na kraterze" nałożono w ...

9133

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]