Reklama

Zawsze oczekuj nieoczekiwanego

Zawsze oczekuj nieoczekiwanego

24.03.2009
Czyta się kilka minut
"W kraju nie ma oznak kryzysu finansowego": orzekł Usha Thorat, zastępca szefa Banku Rezerw Indii. To prawie prawda.
W

W jednej z gazet znalazłem żartobliwą próbę wytłumaczenia, jak doszło do kryzysu w USA: dawno temu w pewnej wiosce w Indiach miejscowy posiadacz ogłosił, że będzie skupować małpy po 500 rupii za sztukę. Gdy kupił ich tysiące, populacja małp się zmniejszyła i wieśniacy zaprzestali łowów. Wtedy ogłosił, że zapłaci za zwierzę 1000 rupii i ludzie wrócili do dżungli. Gdy w okolicy małpy stały się rzadkością, zaoferował 2500 rupii. Następnego dnia wyjechał w interesach i sprawę skupu zostawił podwładnemu. Ten zebrał wieśniaków i zaproponował: ludzie, sprzedam wam te tysiące małp po 1500 rupii za sztukę, a jak nasz pan wróci, odsprzedacie mu je po 2500. Ludzie wydali wszystkie oszczędności i wykupili zwierzęta. I nigdy już nie zobaczyli ani swego pana, ani jego asystenta, za to wszędzie skakały małpy.

Historia działa się w Indiach, ale morał dotyczy Stanów. Bo gdy...

3548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]