Reklama

Zaskakująca rezygnacja

Zaskakująca rezygnacja

13.12.2018
Czyta się kilka minut
Powszechne zaskoczenie wywołała informacja o rezygnacji z sakry biskupiej biskupa-nominata ks. Franciszka Ślusarczyka, kustosza łagiewnickiego sanktuarium.
Ks. Franciszek Ślusarczyk podczas ogłoszenia decyzji o powołaniu go na biskupa pomocniczego, Kuria Metropolitalna w Krakowie, 3 grudnia 2018 r. / FOT. MAREK LASYK/REPORTER
Ks. Franciszek Ślusarczyk podczas ogłoszenia decyzji o powołaniu go na biskupa pomocniczego, Kuria Metropolitalna w Krakowie, 3 grudnia 2018 r. / FOT. MAREK LASYK/REPORTER
K

Ks. Ślusarczyk został mianowany przez papieża krakowskim biskupem pomocniczym obok rektora seminarium ks. Janusza Mastalskiego. Nominację ogłoszono 3 grudnia. Dziewięć dni później w enigmatycznym komunikacie metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski ogłosił, że nominat „po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu” oraz że dymisja została przyjęta. Co się stało?

Gdy papież zdecyduje się na nominację, nuncjusz kontaktuje się w jego imieniu z wybranym kandydatem i pyta go, czy przyjmie nominację. Jeśli wyrazi zgodę, w obecności nuncjusza kandydat składa wyznanie wiary i nominacja jest publicznie ogłaszana. Zdarzają się przypadki, że wybrani przez papieża kandydaci odmawiają. Przypadek ks. Ślusarczyka jest jednak inny, ponieważ był on pytany przez nuncjusza i złożył wyznanie wiary. Między 3 a 12 grudnia coś musiało się wydarzyć, co albo samego nominata zmusiło do wycofania się, albo nuncjusza skłoniło do wywarcia presji na kandydacie.

Prawdopodobnie nieprędko (o ile w ogóle) się tego dowiemy, gdyż osoby związane z nominacjami biskupimi obowiązuje pod rygorem grzechu ciężkiego tzw. tajemnica papieska. „Ten sekret rozciąga się także na dochodzenia związane z tymi sprawami” – głosi watykańska instrukcja z 1974 r.

W każdym razie ta niezręczna sytuacja nadwyręża wizerunek Kościoła. Bo brak informacji zawsze oddaje pole spekulacjom.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

domysły.

.... modlitwie sic!

Był niewygodny metropolicie czy zbyt uczciwy??????

i poczucia bezkarności - nic dziwnego, że ważą modlić się publicznie o rychłą śmierć papieża Franciszka
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]