Reklama

Zapachy

Zapachy

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Zapachy oznaczają całe okresy w moim życiu. Vol-de Nuit... Mam pusty flakon po Volde Nuit. Nie mogę go wdychać. Łamie mi się serce. Vol-de Nuit przywraca najszczęśliwsze chwile.
W

Wiktor. Sołopieciszki. Ostatni sierpień 1939 r. w moim domu. Gałęzie łamiące się od jabłek. Pola truskawek, maliny, droga do lasu. Psy, konie. Dosyć. Nie mogę wspominać, bo zdaje się, że umieram wraz ze światem, który odszedł.

Smoki

Smoki wyginęły podobnie jak ichtiozaury, ale w świadomości ludzi nadal istnieją. W Psałterzu Dawidowym czytamy: “i na ogromnym smoku jeździć będziesz". W muzeum w Sztokholmie istnieje rzeźba świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

Tu pierwsza dygresja. Kościół postanowił uporządkować listę świętych i okazało się, że rycerz Jerzy w ogóle nie istniał. Ale co zrobić, jeżeli sześciu królów angielskich miało na imię Jerzy?

Święty Jerzy jest patronem rycerstwa. Istniał czy nie istniał, ale nie można go skasować.

W Polsce pod Wawelem istnieje Smocza Jama....

1035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]