Reklama

Ładowanie...

Zapachy

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Zapachy oznaczają całe okresy w moim życiu. Vol-de Nuit... Mam pusty flakon po Volde Nuit. Nie mogę go wdychać. Łamie mi się serce. Vol-de Nuit przywraca najszczęśliwsze chwile.
W

Wiktor. Sołopieciszki. Ostatni sierpień 1939 r. w moim domu. Gałęzie łamiące się od jabłek. Pola truskawek, maliny, droga do lasu. Psy, konie. Dosyć. Nie mogę wspominać, bo zdaje się, że umieram wraz ze światem, który odszedł.

Smoki

Smoki wyginęły podobnie jak ichtiozaury, ale w świadomości ludzi nadal istnieją. W Psałterzu Dawidowym czytamy: “i na ogromnym smoku jeździć będziesz". W muzeum w Sztokholmie istnieje rzeźba świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

Tu pierwsza dygresja. Kościół postanowił uporządkować listę świętych i okazało się, że rycerz Jerzy w ogóle nie istniał. Ale co zrobić, jeżeli sześciu królów angielskich miało na imię Jerzy?

Święty Jerzy jest patronem rycerstwa. Istniał czy nie istniał, ale nie można go skasować.

W Polsce pod Wawelem istnieje Smocza Jama....

1035

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]