Reklama

Zanim upadnie. Jeśli upadnie

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Gdyby Aleksander Łukaszenka upadł, Białoruś z pewnością byłaby innym krajem. Nie wiadomo tylko, czy wiele lepszym.
W

W takich tarapatach prezydent Białorusi nie był nigdy. Dotąd umiał sprytnie lawirować między Wschodem a Zachodem. Gdy czuł na plecach oddech Moskwy, uśmiechał się do Europy, pozorując liberalizację polityczną. Gdy miewał kłopoty z uznaniem na Zachodzie, siadał z Rosjanami do stołu. Jednak teraz jednoczesny kryzys gospodarczy i kryzys w stosunkach z Unią Europejską ograniczają mu pole manewru. Od miesięcy Białoruś przeżywa poważne kłopoty ekonomiczne, które Kreml stara się bezwzględnie wykorzystać. A zwrot na Zachód jest trudny: rozganiając demonstrantów i wsadzając ich do więzień, Łukaszenka wyczerpał chyba wszystkie kredyty zaufania, jakimi byliby go gotowi obdarzyć przywódcy Europy. Przyjaciele z Wenezueli czy Azerbejdżanu, którzy doraźnie pomagali, tu nie pomogą.

Łukaszenka rozpaczliwie szuka rozwiązań. Wymyśla coraz to bardziej absurdalne zakazy i nakazy...

9514

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]