Reklama

Zanim upadnie. Jeśli upadnie

Zanim upadnie. Jeśli upadnie

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Gdyby Aleksander Łukaszenka upadł, Białoruś z pewnością byłaby innym krajem. Nie wiadomo tylko, czy wiele lepszym.
W

W takich tarapatach prezydent Białorusi nie był nigdy. Dotąd umiał sprytnie lawirować między Wschodem a Zachodem. Gdy czuł na plecach oddech Moskwy, uśmiechał się do Europy, pozorując liberalizację polityczną. Gdy miewał kłopoty z uznaniem na Zachodzie, siadał z Rosjanami do stołu. Jednak teraz jednoczesny kryzys gospodarczy i kryzys w stosunkach z Unią Europejską ograniczają mu pole manewru. Od miesięcy Białoruś przeżywa poważne kłopoty ekonomiczne, które Kreml stara się bezwzględnie wykorzystać. A zwrot na Zachód jest trudny: rozganiając demonstrantów i wsadzając ich do więzień, Łukaszenka wyczerpał chyba wszystkie kredyty zaufania, jakimi byliby go gotowi obdarzyć przywódcy Europy. Przyjaciele z Wenezueli czy Azerbejdżanu, którzy doraźnie pomagali, tu nie pomogą.

Łukaszenka rozpaczliwie szuka rozwiązań. Wymyśla coraz to bardziej absurdalne zakazy i nakazy...

9514

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]