Reklama

Zamknięty w losie

Zamknięty w losie

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Leo Lipski nie obiecuje przyjemności. Jego jasny język odsłania wszystko: kalectwo, zezwierzęcenie, rozkład, samotność, przed którą nie ma ucieczki.
Leo Lipski INSTYTUT LITERACKI PARYŻ
L

Lipski? A jak imię? – dopytuje antykwariusz na warszawskim Muranowie. Imię w zestawieniu z nazwiskiem też nic mu nie mówi, choć zwykle jest doskonale poinformowany. Antykwariat, w którym osobny regał poświęcono historii Żydów i literaturze żydowskiej, mieści się dwa kroki od Muzeum POLIN.

Przed wyjściem rzuca mi się w oczy inna książka. Rozchwytywana, skandalizująca, otoczona swoistym kultem. „I oślica ujrzała anioła”, autor: Nick Cave, opublikowana w 1989 r. Występuje w niej niejaki Euchrid Eucrow, zdeformowany niemowa żyjący wśród odpadków na bagnach, skąd obsesyjnie podgląda młodą prostytutkę zwaną Cosey Mo i jej córkę Beth. Odrażający, przerysowany, budzi u czytelnika litość przemieszaną z obrzydzeniem. I kojarzy się z inną literacką postacią, powołaną do życia znacznie wcześniej.

Trudno jednak podejrzewać, by Cave, skądinąd człek oczytany, pisząc swoją powieść w...

14868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]