Reklama

Ładowanie...

Zamiast zakazu – ogrodzenie

Zamiast zakazu – ogrodzenie

13.06.2022
Czyta się kilka minut
J

Już ponad 130 km „zapory fizycznej” – jak państwowe komunikaty określają kilkumetrowej wysokości ogrodzenie mające zatrzymywać migrantów – stanęło wzdłuż granicy z Białorusią. Straż Graniczna utrzymuje, że całość ma być gotowa do 1 lipca. Tego samego dnia zostanie zniesiony zakaz przebywania w 183 przygranicznych miejscowościach, wprowadzony we wrześniu 2021 r. wraz z ogłoszeniem stanu wyjątkowego.

Zakaz uderzył głównie w dziennikarzy, lokalny biznes i organizacje pozarządowe niosące pomoc migrantom, którzy od roku, w ramach akcji zorganizowanej przez reżim Alaksandra Łukaszenki, nielegalnie przekraczali granicę z Polską. Od tego czasu co najmniej kilkanaście osób zmarło tu z wycieńczenia lub wychłodzenia, a polskim służbom również udowodniono nielegalne praktyki – wywożenie ludzi w trudny teren oraz narażanie ich na utratę zdrowia i życia. Po 1 lipca nadal nie będzie wolno zbliżać się do linii granicznej na odległość mniejszą niż 200 m. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]